PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Sektor usług umacnia swoją pozycję w nowoczesnej gospodarce

  • Autor: pt
  • 29 sie 2017 19:05

Nowoczesna gospodarka zakończyła pierwszą połowę 2017 r. z 5,32-proc. wzrostem zatrudnienia. Bardzo udany dla firm awangardy biznesu był II kw., kiedy to pracę w najbardziej innowacyjnych spółkach w Polsce znalazło o 5,14 proc. więcej pracowników niż w analogicznym okresie 2016 r. – wynika z najnowszego raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2017” opracowanego przez ADP Polska.

Sektor usług umacnia swoją pozycję w nowoczesnej gospodarce
Adobe Stock
REKLAMA

• Zatrudnienie w pierwszej połowie 2017 r. poszło wyraźnie w górę.

• Firmy nowoczesnej gospodarki z branży produkcyjnej zakończyły kwartał ze wzrostem zatrudnienia o 5,45 proc. Awangarda biznesu nadal wyprzedza ogół gospodarki.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Duże zapotrzebowanie na pracowników niesie za sobą wiele wyzwań, związanych z ich pozyskaniem oraz utrzymaniem w miejscu pracy.

Pierwszą połowę 2017 r. z lepszym wynikiem zamknęły duże firmy nowoczesnej gospodarki, zatrudniające ponad 500 pracowników – wzrost zatrudnienia o 5,48 proc.

Mniejsze przedsiębiorstwa odnotowały nieznacznie niższy wskaźnik (4,95 proc.). Analizując sam II kw. zauważa się, że duże firmy nowoczesnej gospodarki uplasowały się na podobnym poziomie, odnotowując wzrost o 5,2 proc. Różnica między dużymi a mniejszymi firmami w II kw. br. wyniosła niewiele bo 0,2 p.p.

Dla porównania różnica w I kw. br. między dużymi i małym firmami nowoczesnej gospodarki wyniosła 0,8 p.p. Najlepszy wynik w podziale na wielkość firmy odnotował sektor produkcyjny. W II kw. br. dominowały duże przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 500 pracowników i odnotowały wzrost na poziomie 5,58 proc.

Optymistyczne wyniki

- Wyniki pozwalają z optymizmem patrzeć na kolejne kwartały. Polscy pracodawcy rozwijają skalę działalności swoich firm, tworząc nowe miejsca pracy, ale także outsourcując część procesów biznesowych na zewnątrz. Coraz częściej z tego typu procederów korzystają również mniejsze firmy – mówi Magdalena Dacka, HR business partner w ADP Polska.

Duże zapotrzebowanie na pracowników niesie za sobą wiele wyzwań związanych z ich pozyskaniem oraz utrzymaniem w miejscu pracy. Z tym zadaniem mierzą się zarówno duże, jak i mniejsze firmy, zatrudniające poniżej 500 pracowników. Warto podkreślić, że przyrost pracowników w II kw. br., w obu przypadkach był bardzo podobny (duże firmy +5,20 proc., mniejsze +4,97 proc.), zmienia się jedynie skala prowadzenia biznesu. Przed nami okres, w którym zarówno cały rynek, jak i w szczególności nowoczesna gospodarka będą się harmonijnie rozwijały.

- Na wzrost zatrudnienia w najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstwach w Polsce będzie miało wpływ m.in. tworzenie kolejnych centrów outsourcingowych, rozkwit nowych technologii (w tym systemów IT wspierających procesy zarządcze) oraz wykorzystywanie niekonwencjonalnych technik pozyskiwania kandydatów do pracy np. przez kanały social media – dodaje Magdalena Dacka.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sektor usług umacnia swoją pozycję w nowoczesnej gospodarce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA