Sektor MŚP chce inwestować w innowacje. Co czwarta firma planuje skorzystać z pomocy UE

• Polscy przedsiębiorcy finansują inwestycje w innowacje przede wszystkim ze środków własnych (94 proc.), a co czwarta firma skorzystała w tym celu z dotacji unijnych.
• Ci, którzy nie zdecydowali się pójść w kierunku innowacyjności, tłumaczą to specyfiką branży (36 proc.) lub brakiem środków finansowych (27 proc.).
• W najnowszym rankingu innowacyjności „Global Innovation Index 2015” Polska na 39 państw europejskich objętych badaniem zajęła odległą 31. pozycję.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sektor MŚP chce inwestować w innowacje. Co czwarta firma planuje skorzystać z pomocy UE

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

11 kwi 2016 15:44


- W przypadku małych i średnich firm, ich zarządzający decydują się na inwestycje w innowacyjne rozwiązania dopiero w momencie wystąpienia dwóch czynników. Po pierwsze, jeśli tego wymaga branża, w której działają, a innowacje stanowią istotny czynnik przewagi konkurencyjnej. Po drugie, gdy firma generuje spore zyski i może finansowo pozwolić sobie na taki projekt. Z uwagi na duże ryzyko, wciąż bardzo mało przedsiębiorców decyduje się skorzystać z zewnętrznego finansowania. A to niestety stanowi czynnik hamujący rozwój innowacyjności w Polsce. Potwierdza to „Global Innovation Index 2015”, w którym znajdujemy się w ogonie Europy, a w skali międzynarodowej zanotowaliśmy minimalny spadek w porównaniu do 2014 roku – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Środki własne, potem dotacje unijne

Z badania EFL „Innowacje w MŚP. Pod lupą”, które obejmuje mikro, małe i średnie firmy, wynika, że niemal wszystkie podmioty (94 proc.) angażują w innowacje własne środki. Tylko nieliczne MŚP sięgają po środki zewnętrzne. Najbardziej popularne są dotacje unijne, z których skorzystała co czwarta badana firma. Najczęściej po fundusze z Unii Europejskiej sięgają firmy średnie oraz te, które prowadzą działalność eksportową.

Z kredytu przy realizacji innowacyjnego projektu skorzystało 14,5 proc. przedsiębiorców, a z leasingu 8 proc. Z tego ostatniego rozwiązania skorzystała między innymi Lightweight Technology, firma z branży meblowej.

- Leasing nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o finansowanie nowych inwestycji choćby z powodu rozliczeń, ponieważ sto procent odsetek od leasingu można rozliczyć – mówi Tomasz Matusiak, członek zarządu Lightweight Technology.

Idzie lepsze. Dzięki dotacjom UE?

Blisko jedna czwarta firm, które wzięły udział w badaniu, zadeklarowała, że w kolejnym roku zamierza skorzystać ze środków UE. Co warto podkreślić, aż 91 proc. z nich twierdzi, że za uzyskane pieniądze dokona inwestycji o charakterze innowacyjnym. Najwięk­sza grupa (46 proc.) planuje niewielkie przedsięwzięcia do 1 mln zł. Szacowany udział środków własnych w finansowaniu tych inwestycji jest poniżej 54 proc.

Na co w szczególności pójdą dotacje unijne? Najczęściej będą inwestowane w maszyny i urządzenia – tak twierdzi niemal połowa ankietowanych (48 proc.). Jedna trzecia firm wyda je na oprogramowanie IT oraz nowe technologie wytwarzania. Niestety, na prace B+R zamierza ponieść nakłady jedynie 4 proc. badanych.

– Oznacza to, że spora grupa zarządzających podmiotami z MŚP może się rozczarować, bo polski rząd zamierza przeznaczać środki bezzwrotne głównie na działalność badawczą, a nie na proste zakupy maszyn i urządzeń do produkcji – podkreśla Radosław Kuczyński.

*Respondentami badania były osoby decyzyjne i odpowiedzialne za rozwój firmy. Ankiety zostały zrealizowane metodą CATI na próbie 500 respondentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.