PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Sejm przyjął sprawozdanie Głównego Inspektora Pracy za działalność w 2017 r.

  • Autor: PAP/GP
  • 23 lis 2018 14:05

Sejm przyjął sprawozdanie Głównego Inspektora Pracy za działalność PIP w 2017 r.
- Dzięki naszym działaniom ponad 17 tys. osób, które pracowało w oparciu o umowę cywilnoprawną lub bez żadnej otrzymało umowę o pracę - podkreślił szef PIP Wiesław Łyszczek.

Sejm przyjął sprawozdanie Głównego Inspektora Pracy za działalność w 2017 r.
Adobe Stock
REKLAMA
  • PIP chwali się, że poprawił zatrudnienie na etatach przez swoje kontrole.
  • Inspekcja w czasie swojej pracy w 2017 r. zbadała również legalność zatrudnienia cudzoziemców.
  • W pracach komisji pojawiło się też zastrzeżenie ze strony PIP, że pracujący w służbie inspektorzy nie zarabiają odpowiednio do swoich obowiązków.

 

Łyszczek podkreślił, że w 2017 r. inspektorzy przeprowadzili prawie 81 tys. kontroli u 64 tys. pracodawców i innych podmiotów gospodarczych. "Dzięki naszym działaniom ponad 17 tys. osób, które pracowało w oparciu o umowę cywilnoprawną lub bez żadnej umowy, otrzymało umowę o pracę. To dwukrotnie więcej niż rok wcześniej" - powiedział.

Zwrócił uwagę, że umowy cywilnoprawne zamiast umowy o pracę najczęściej stosowano w budownictwie, hotelarstwie, gastronomi oraz handlu i naprawach. "Za najbardziej rażące należy uznać przypadki powierzenia realizacji zamówień publicznych osobom, w tym cudzoziemcom, bez żadnych umów" - mówił Łyszczek.

"Z kolei jako pozytywne zjawisko należy odnotować wyniki kontroli w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących umów terminowych w zakładach różnych branż u blisko 900 pracodawców w 2017 r. Nie wykazały one rażących naruszeń przepisów. Przypadki zatrudniania pracowników na podstawie kolejnych umów na czas określony, z przekroczeniem limitu trzech umów czy nawiązywania umów o pracę na okres próbny przekraczający trzy miesiące, występowały nielicznie" - podkreślił.

GIP zwrócił uwagę, że podobnie jak w poprzednich latach zanotowano liczne nieprawidłowości dot. wypłacania należnych świadczeń oraz naruszanie przepisów o czasie pracy. "Podczas co czwartej kontroli stwierdzono nieprawidłowości w przestrzeganiu zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy" - mówił. Podkreślił, że PIP w 2017 r. wyegzekwowała wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy na kwotę 136 mln zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Sejm przyjął sprawozdanie Głównego Inspektora Pracy za działalność w 2017 r.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • zbyszko 2018-12-02 23:03:12

    Ciekawe kiedy coś zaczną w tym PIPie robić i zamkną Milmex. Nie płacą nam wynagrodzeń od 5 lat, to skandal!!!

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA