×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Segregatory znikają z półek w działach kadr

  • jk
  • 30 maj 2023 14:40

Digitalizacja procesów HR nabrała tempa wraz z początkiem pandemii. To dobra wiadomość dla młodego pokolenia, dla którego możliwość załatwienia spraw online z każdego miejsca i w dowolnym czasie jest już normą, podobnie jak zakupy w aplikacjach czy e-recepty.

Segregatory znikają z półek w działach kadr
Digitalizacja procesów HR niesie ze sobą także szereg korzyści dla pracowników (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Digitalizacja procesów HR niesie ze sobą także szereg korzyści dla pracowników. Na rynek pracy wchodzą właśnie osoby, dla których możliwość załatwienia spraw online z każdego miejsca i w dowolnym czasie jest już normą, a nie tylko miłym dodatkiem.
  • Digitalizacja HR to także oszczędności dla firmy, które wynikają m.in. z usprawnienia realizacji zadań, ale także ograniczenia kosztów papieru, druku, archiwizacji, powierzchni biurowe i wysyłek dokumentów.
  • Odciąża ona także specjalistów HR, którzy mogą skoncentrować się na istotnych kwestiach, w których niezbędne są doświadczenie, wiedza i kompetencje miękkie.

Jak wynika z raportu „Zmiany w polskim HR okiem HR-owców” przygotowanego przez Pracuj Ventures, Great Digital i portal Pracuj.pl, jedynie co piąta firma, która wzięła udział w badaniu, korzysta z oprogramowania w obszarze kadr i płac. W kolejnych 24 proc. przedsiębiorstw dodatkowo pojawia się oprogramowanie w obszarze rekrutacji.

Największa grupa firm (37 proc.) wspiera aplikacjami czy systemami kilka innych obszarów w firmie, np. komunikację czy zarządzanie benefitami. Warto jednak zauważyć, że prawie co piąta firma nie ma żadnego systemu wspierającego pracę HR i pracowników. Dotyczy to przede wszystkim firm zatrudniających do 100 pracowników.

Taki stan rzeczy wynika nie tylko z kosztów wdrożenia digitalizacji, ale i z braku zrozumienia roli, jaką we współczesnych organizacjach powinny pełnić działy HR.

Digitalizacja nie zastępuje człowieka, ale poprawia jego efektywność

Proces cyfryzacji przyspieszyła pandemia, dzięki czemu udało się nadrobić sporo opóźnień w tym zakresie. A pracować było nad czym, bo zgodnie z raportem Iron Mouintain i SGH z 2019 roku, aż 48 proc. akt pracowniczych w Polsce było gromadzonych wyłącznie w formie papierowej, a 41 proc. w formie częściowo elektronicznej. Na raportowanie (wewnętrzne i zewnętrzne) działy HR poświęcały średnio 50 godzin miesięcznie, a obsługa dokumentacji papierowej wymagała pełnoetatowej pracy od dwóch do pięciu osób.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Segregatory znikają z półek w działach kadr
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • JK... 2023-05-30 15:01:04

    czyli, że co. Jak robiłem za 1 HR na 1300 osób od strony administracyjnej, do tego raporty, szkolenia, coaching, konsulting itp. to robiłem za ile osób? Teczki w papierze, wszystko w papierze... bo pracownik fizyczny nie chce zaświadczenia online, bo bank potrzebuje papier (ba, z pieczątką firmy koniecznie, bo nadruk pieczątki to zło), bo zwykły pracodawca nie udostępnia systemu online "produkcji", tylko specjalistom. Ludzie potrafili przyjechać o 7:00 (choć pracowałem od 8:00) żeby coś załatwić osobiście... a było to rok temu. Więc jak to jest? Może by jakieś źródła badań pokazać? Czy to kolejny artykuł "70% pracowników pracuję zdalnie" GWIAZDKA - 70% z 3% firm z branży IT.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA