Ścieżka kariery: Niekonwencjonalne drogi rozwoju zawodowego

• Wysoka pensja, prestiż i pakiet dodatków to atrybuty, które kuszą by podjąć pracę w większej firmie.
• Duża firma to przede wszystkim szansa dla osób dopiero wkraczających na rynek pracy, które kusi bogata oferta praktyk i staży oraz wizja szybkiego awansu zawodowego.
• Eksperci portalu monsterpolska.pl podpowiadają, że oprócz tradycyjnej ścieżki kariery, pracownik ma do wyboru również inne drogi rozwoju zawodowego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ścieżka kariery: Niekonwencjonalne drogi rozwoju zawodowego

PODZIEL SIĘ


Autor: Portalspozywczy.pl

www.portalspozywczy.pl

14 paź 2016 15:11


Tradycyjny model kariery w dużej organizacji to przejście przez wszystkie szczeble w hierarchii po kolei. Zaczynając od tzw. asystenta, następnie juniora czyli młodszego specjalisty, po specjalistę, starszego specjalistę, analogicznie managera projektu lub zespołu i w końcu dyrektora działu, a nawet całej struktury. Samo nazewnictwo może się różnić, ale idea się nie zmienia. Duża liczba pracowników niejako wymusza wprowadzenie ściśle zdefiniowanych ścieżek awansu, z jasno określonym stażem wymaganym na każdym etapie oraz widełkami zarobków.

Często dział HR przybliża kandydatowi możliwy przebieg jego kariery już na końcowych etapach rekrutacji, jednak samemu nie należy pytać, jak szybko można dostać awans. Raczej warto porozmawiać o perspektywach zawodowych. Ścieżka kariery nie musi jednak zawsze wyglądać tak samo. Jeżeli pracownik posiada doświadczenie zawodowe, może się zastanowić co, oprócz klasycznej drogi w organizacji, jest dla niego atrakcyjne i w dłuższej perspektywie czasu da mu satysfakcję – tłumaczą eksperci monsterpolska.pl.

Mentor

Jeżeli pracownik ma duże pokłady cierpliwości i drzemie w nim dusza nauczyciela, może zastanowić się nad rolą mentora w organizacji. Młodsi pracownicy wnoszą unikalne kompetencje, ale w wielu obszarach potrzebują wsparcia starszych pracowników. Już teraz w dużych organizacjach powstają wielopokoleniowe zespoły, w których można realizować się w nowych rolach. Mentorzy pomagają młodym pracownikom zorganizować sobie czas i ustalić priorytety. Mogą ich również wprowadzać w kulturę organizacyjną firmy. Jednocześnie coraz więcej pracodawców inwestuje w rozbudowane programy szkoleniowe, które mają wzmacniać zaangażowanie i rozwijać talenty najmłodszych pracowników. Rola mentora może okazać się szczególnie atrakcyjna dla osób w wieku 50+.

Czytaj cały artykuł TUTAJ.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.