×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Samozatrudnionych czekają ciężkie czasy. Koniec roku może być jak tsunami

 • km
 • 14 lut 2023 13:45

W 2022 roku o prawie 10 proc. zwiększyła się liczba wniosków dotyczących zamknięcia jednoosobowych firm. Więcej osób postanawia także zawiesić działalność. Jak zakładają analitycy, najgorsza będzie druga połowa roku.

Samozatrudnionych czekają ciężkie czasy. Koniec roku może być jak tsunami
Coraz więcej osób postanawia zawiesić działalność gospodarczą (fot. Towfiqu Barbhuiya/Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Doradca restrukturyzacyjny Łukasz Goszczyński ocenia, że polska gospodarka wciąż zmaga się ze skutkami pandemii.
 • Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wynika, że w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 347 tys. wniosków o zawieszenie JDG (jednoosobowej działalności gospodarczej).
 • Relatywnie dobra sytuacja na rynku pracy, mimo zapowiedzi redukcji zatrudnienia w wybranych sektorach, nie będzie zachęcała do rezygnacji z etatu i zakładania własnego biznesu.

W 2022 roku do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wpłynęło prawie 193,1 tys. wniosków dotyczących zakończenia jednoosobowej działalności gospodarczej. To o 9,6 proc. więcej niż w 2021 roku, kiedy odnotowano ich ponad 176,1 tys.

Dane nie są zaskoczeniem. Doradca restrukturyzacyjny Łukasz Goszczyński ocenia, że polska gospodarka wciąż zmaga się ze skutkami pandemii. Co prawda, kryzys został trochę zażegany przez tarcze antykryzysowe, ale na rynku widać, że to nie wystarczyło. Do tego dochodzi trudna sytuacja geopolityczna i wzrost cen surowców energetycznych.

- Wzrost o prawie 10 proc. rok do roku jest ewidentnym efektem inflacji, znaczącego wzrostu kosztów prowadzonej działalności i istotnego zmniejszenia popytu na rynku wewnętrznym. Moim zdaniem taki wynik mówi o schłodzeniu gospodarki. Jest to dość niepokojące zjawisko. Pandemia i lockdowny doprowadziły do wyczerpania środków, którymi dysponowali przedsiębiorcy. Co więcej, mocno ograniczone zostały możliwości uzyskania finansowania prowadzonej działalności – komentuje doradca restrukturyzacyjny Adrian Parol.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Samozatrudnionych czekają ciężkie czasy. Koniec roku może być jak tsunami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • SPInka 2023-02-14 22:51:28

  Jak prowadzić JDG w kraju, w którym nienawidzi się takich ludzi? Można mówić o PiS i PO co się chce, ale za PO ludzie otwierali firmy i się rozwijali, a teraz wielu jak ja zwija żagle i mówi dość!

 • George 2023-02-14 16:53:35

  PiS u władzy - nikt nie może spać spokojnie. PiS jest jak kataklizm, który demoluje nasze nieszczęśliwe państwa w skali niespotykanej od wieków. Może być porównywany z potopem szwedzkim czy atakiem hitlerowskich Niemiec na Polskę podczas II WŚ. Skali demolki Polski jeszcze nie znamy, ale pewnie w ciągu kilku najbliższych lat się objawi z cała mocą.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA