Jak wynika z opracowania opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny, osoby pracujące na własny rachunek na ogół są zadowolone z wykonywanej pracy – duży stopień satysfakcji zadeklarowało 42,1 proc. tej zbiorowości, średni - 46,5 proc.

- W II kwartale 2017 r. liczba osób pracujących w Polsce, według metodologii stosowanej w BAEL, liczyła 16496 tysięcy.
- W tej grupie zdecydowaną większość – 79,8 proc. (13168 tys.) stanowili pracownicy najemni. Zbiorowość pracujących na własny rachunek liczyła 2882 tysiące osób (tj. 17,5 proc.), natomiast pomagających nieodpłatnie członków rodzin 447 tysięcy (tj. 2,7 proc.).
- Główny Urząd Statystyczny sprawdził stopień satysfakcji osób pracujących na własny rachunek. Większość jest zadowolona.
Wśród osób pracujących na własny rachunek 47,1 proc. deklarowało duży, a 41,2 proc. średni stopień zadowolenia ze swojej pracy.

W największym stopniu zadowolone ze swojej pracy były osoby w najstarszej grupie wieku (65 lat i więcej) – aż 56,8 proc. zbiorowości deklarowało dużą satysfakcję z wykonywanej pracy. Analogiczne wskaźniki w młodszych kategoriach wiekowych kształtowały się na zdecydowanie niższym poziomie.
Osoby pracujące w nieznacznej większości (52,3 proc.) nie miały wpływu na zakres zadań wykonywanych w swojej pracy, mogły natomiast najczęściej decydować o kolejności realizowanych prac – 58,7 proc. z nich wskazało na taką możliwość.
Spośród całej zbiorowości osób pracujących na własny rachunek zdecydowana większość, bo aż 80,3 proc. chciałaby kontynuować pracę w takiej formie. Wśród osób prowadzących własną działalność grupą, która w największym stopniu była skłonna do zmiany obecnej formy zatrudnienia na pracę najemną były osoby, które w ostatnich 12 miesiącach pracowały dla jednego klienta – 26 proc. z nich wyrażało taką gotowość.


KOMENTARZE (0)