×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Są zlecenia, są pieniądze. Tylko stolarzy brak

 • km
 • 19 mar 2022 0:01

Polska jest drugim największym eksporterem mebli w Europie i trzecim na świecie. Jesteśmy liderem w Europie pod względem liczby producentów i pracowników w tej branży. Mimo tego zawód "robotnika obróbki drewna i stolarza" od lat znajduje się na liście zawodów deficytowych.

Są zlecenia, są pieniądze. Tylko stolarzy brak
Zawód stolarza jest jednym z najbardziej deficytowych na polskich rynku (fot. Austin Ramsey/Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • 19 marca wspomina się św. Józefa, patrona zawodu stolarza.
 • Od lat zawód stolarza wymieniany jest jako jeden z najbardziej deficytowych na polskim rynku pracy.
 • Stolarz to nie jest zawód dla każdego. Bez kilku rzadkich cech nie będzie zawodowego sukcesu i nie uda się zdobyć coraz bardziej wymagających klientów.

Produkcja mebli ma się w Polsce całkiem dobrze. Drewniana stolarka budowlana trzyma się w opinii klientów mocno, jednak zawód stolarza od lat jest jednym z zawodów deficytowych i nic nie wskazuje na to, by ten stan miał się zmienić. Wynika tak również z opublikowanych na początku roku 2022 roku danych. 

źródło: Barometru Zawodów 2022
źródło: Barometru Zawodów 2022

Powodów takiej sytuacji jest kilka. Głównym jest podejście do szkolnictwa zawodowego czy generalnie do nauki zawodu na poziomie szkół ponadpodstawowych. 

- Uczniów brakuje w każdym zawodzie rzemieślniczym. Od lat można zauważyć dość smutną tendencję – nie chcemy mieć w ręce zawodu. Wszyscy chcą tytułu inżyniera czy magistra. Myślę, że to się kiedyś zmieni, choć na razie nic tego nie zapowiada - wyjaśniał w rozmowie z PulsHR.pl Jakub Wyciślik, który zakład stolarski przejął od ojca.

Zobacz: Już widać czarno na białym, jak ciężki to będzie rok. Takiej sytuacji nie było od 7 lat

Drugim z powodów mogą byś zarobki, choć te na przestrzeni ostatnich lat się poprawiły. Jak wynika z raportów płacowych przygotowywanych przez firmę Sedlak&Sedlak, mediana zarobków na stanowisku stolarza wynosi 4130 zł brutto. 

Co drugi stolarz otrzymuje pensję od 3 480 zł do 4 840 zł. 25 proc. najgorzej wynagradzanych stolarzy zarabia poniżej 3 480 zł brutto. 

fot. wynagrodzenia.pl
fot. wynagrodzenia.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Są zlecenia, są pieniądze. Tylko stolarzy brak

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Piotr 2022-04-05 00:17:22

  to zawód dla ludzi myślących i z wyobraźnią i pasją a rutynowa praca przy masowej produkcji i umiejętność obsługi jednej czy dwóch maszyn to jeszcze nie stolarz to pracownik taśmowy prawdziwy stolarz nie pójdzie pracować za 4-5 tyś przykład wystarczy postawić altane ogrodową czy garaż to 2-3 tyg pracy po 7h i 7-11 tyś wpada taras drewniany 15m2 6-9 tyś w 2 tyg materiał kupuje zamawiający nie wspomnę o kładzeniu podłóg parkietu itp roboty w bród stolarzy prawdziwych brak

 • Anon 2022-03-21 14:48:31

  Kierowca zarobi więcej, i się mniej zmęczy.

 • John 2022-03-20 12:45:02

  Nikt nie chce fachu bo każdy pracodawca który da zarobić więcej niż te 4tys wymaga ukończonych studiów. A żeby pracując fizycznie zarobić więcej trzeba ostro zasuwać, to każdy woli pracę biurową, proste. Praca fizyczna dla imigrantów.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA