PARTNERZY PORTALU

Są zaangażowani i lojalni. Pracodawcy i tak boją się ich zatrudniać

  • km
  • 7 wrz 2021 13:50

Brak doświadczenia we współpracy z osobami z niepełnosprawnościami, obawa przed ich mniejszą efektywnością oraz ograniczona wiedza na temat korzyści z zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. To trzy kluczowe bariery w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami, na jakie wskazuje fundacja TAKpełnosprawni.

Są zaangażowani i lojalni. Pracodawcy i tak boją się ich zatrudniać
Fundacja TAKpełnosprawni opublikowała drugą edycję raportu „Pracodawca na TAK” (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Fundacja TAKpełnosprawni opublikowała drugą edycję raportu „Pracodawca na TAK”.
  • Jego integralną częścią jest 10 zasad skutecznego zatrudniania osób z niepełnosprawnościami według międzynarodowego standardu ILO Global Business and Disability Network. W Polsce ich praktyczne wdrożenie zostało opisane po raz pierwszy
  • Z badania wynika, że postrzeganie rynku pracy inaczej odbierane jest przez pracodawców i osoby z niepełnosprawnościami. Ponad 60 proc. pracodawców uważa, że rynek pracy jest dziś bardziej przyjazny osobom z niepełnosprawnościami.

– W naszym badaniu ankietowym wzięło udział 810 osób, zarówno pracodawców, jak i osób z niepełnosprawnościami. Ich odpowiedzi pozwoliły nam zidentyfikować kluczowe wyzwania, jakie stoją przed nami wszystkimi w kontekście budowania otwartego rynku pracy – wyjaśnia Agata Robińska, prezes fundacji TAKpełnosprawni i pomysłodawczyni raportu.

Z badania Pracodawca na TAK wynika, że postrzeganie rynku pracy inaczej odbierane jest przez pracodawców i osoby z niepełnosprawnościami. Ponad 60 proc. pracodawców uważa, że rynek pracy jest dziś bardziej przyjazny osobom z niepełnosprawnościami, podczas gdy tylko 39 proc. osób z niepełnosprawnościami widzi jakąkolwiek zmianę w sposobie ich traktowania na przestrzeni ostatnich 5 lat.

Bariery do pokonania

Jako trzy największe bariery utrudniające zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami obie strony zgodnie wskazały: brak doświadczenia we współpracy z osobami z niepełnosprawnościami, obawę przed ich mniejszą efektywnością oraz ograniczoną wiedzę na temat korzyści z zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.

Brak doświadczenia we współpracy z osobami z niepełnosprawnościami to bariera dla 64 proc. pracodawców. 56 proc. wskazuje na obawę przed mniejszą efektywnością pracowników z niepełnosprawnościami i ograniczoną wiedzę na temat korzyści z zatrudniania osób z niepełnosprawnościami (44 proc.). W przypadku osób z niepełnosprawnościami obawa przed mniejszą efektywnością to bariera dla 67 proc., brak doświadczenia we współpracy – 60 proc., ograniczona wiedza na temat korzyści z zatrudniania osób z niepełnosprawnościami 51 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Są zaangażowani i lojalni. Pracodawcy i tak boją się ich zatrudniać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • zbyszko 2021-09-09 13:05:31

    W firmie Milmex w Sosnowcu pracodawca od 8 lat nie płaci pracownikom wynagrodzeń i to jest skandaliczne, że ani PIP ani żadne organy państwowe nic nie umieją z tym zrobić!!! Tak w Polsce wygląda zatrudnianie niepełnosprawnych.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA