Są niezbędni w firmie, a jednak pozostają w cieniu. Jacy są asystenci zarządów?

Stoją za plecami niemal każdego, kto jest na stanowisku dyrektorskim. Zazwyczaj pozostają niewidoczni, ale nikt nie zaprzeczy, że mają ogromny wpływ na sukcesy swojego szefa. Jakie cechy są niezbędne na stanowisku asystenta zarządu?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Są niezbędni w firmie, a jednak pozostają w cieniu. Jacy są asystenci zarządów?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

5 wrz 2014 5:32


Eksperci Hays zrealizowali badanie z udziałem asystentów zarządu, by przeanalizować ich kompetencje i cechy osobowościowe.

- Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, asystenci zarządu obarczani są coraz większą ilością obowiązków – mówi Maciej Łyszczyński, Team Leader Professional Services w Hays Poland.

Czytaj też: Nie tylko potrafią parzyć kawę. Jakie są bezcenne asystentki szefów?

– W żadnym razie nie są typem sekretarek z serialu Mad Men, które odpowiadają za robienie kawy czy zanoszenie garniturów szefa do pralni chemicznej. Jest wręcz przeciwnie – współczesny asystent zarządu musi współpracować z szefostwem na zasadach partnerskich, ze względu na dużą odpowiedzialność i zakres powierzonych obowiązków – dodaje Łyszczyński.

Asystenci zarządu z reguły studiują bądź mają już wyższe wykształcenie, mogą pochwalić się zaawansowaną umiejętnością obsługi komputera. Szybko przyswajają najnowsze technologie. Są komunikatywni, mają lekkie pióro, znają się na kwestiach administracyjnych, księgowych i kadrowych.

Czytaj też: Hakerzy atakują firmy. Sekretarki i asystenci zarządów powinni mieć się na baczności

Najbardziej typowe w pracy asystentów jest to, że robią to wszystko w sposób niemal niewidoczny. Ale w tej pracy, jak w żadnej innej, sukces zależy od pozostawania w cieniu.

– Najlepsi asystenci zarządu mogą liczyć na pensję między 8 tys. a 10 tys. zł, zaś w prestiżowych firmach nawet 12 tys. zł. Mimo wszystkich zdobyczy techniki – urządzeń mobilnych czy kalendarzy online – są oni nieodzownym wsparciem dla szefa, który chce osiągnąć sukces – podkreśla Łyszczyński.

Umiejętności techniczne

Z badania wynika, że 63 proc. asystentów zarządu ma dyplom ukończenia studiów wyższych. Największym wyzwaniem w pracy asystenta zarządu jest konieczność ciągłego rozwoju umiejętności. Oczekuje się od nich natychmiastowych odpowiedzi, także w kwestiach o dużej złożoności procesów.

67 proc. asystentów zarządu twierdzi, że umiejętności komunikacyjne są jedną z trzech najważniejszych umiejętności niezbędnych w tym zawodzie. Natomiast umiejętność formułowania myśli w formie pisemnej i ustnej musi być na najwyższym poziomie po to, by móc przygotować profesjonalną dokumentację; to także podstawa, by zbudować wiarygodność w oczach wszystkich pracowników organizacji.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.