×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Są doświadczeni i lojalni, mimo to mało kto planuje ich zatrudniać. Randstad Polska chce to zmienić

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 23 lis 2020 21:10

Choć są jednymi z bardziej lojalnych pracowników, chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem, niewiele firm ujmuje ich w rekrutacjach. Firma rekrutacyjna Randstad Polska postanowiła zmienić sytuację zawodową pracowników 50 plus. Rozpoczęłam projekt Praca 50+. Chce głośno mówić o plusach doświadczonych pracowników.

Są doświadczeni i lojalni, mimo to mało kto planuje ich zatrudniać. Randstad Polska chce to zmienić
Osoby 50 plus to pracownicy głównie wykonujący prace fizyczne (44 proc.) lub technicy i robotnicy wykwalifikowani (40 proc.). (Fot. shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Instytut Badawczy Randstad opublikował wyniki badań „Plany Pracodawców”. Jednym z poruszonych wątków był temat pracowników 50 plus. 
  • Z raportu wynika, że są to pracownicy lojalni, aktywni, sumienni i chętni do dzielenia się swoim doświadczeniem. Ich zatrudnienie wiąże się z dodatkowymi korzyściami w postaci np. ulg.
  • Mimo to pracownicy powyżej 50 roku życia są pomijani podczas procesów rekrutacji. By to zmienić, agencja Randstad rozpoczyna program edukacyjny dla pracodawców ze skutecznej rekrutacji osób z tej grupy wiekowej.

Sylwia Pluta niedawno skończyła 50 lat. Właśnie szuka pracy za pośrednictwem Randstad. - Nigdy nie miałam problemu z pracą i podejmowałam się każdej, nawet ciężkiej fizycznie, byle-by mieć pieniądze na utrzymanie - opowiada. Jednak jak opowiada, przekroczenie magicznej bariery spowodowało, że zaczęła się martwić o to, czy w razie potrzeby znajdzie pracę. - W końcu często się słyszy, że pracodawcy preferują osoby młodsze. W tej sytuacji wiek może być barierą i zmniejszyć szanse na szybkie znalezienie zatrudnienia - dodaje.

Zdaniem Katarzyny Fojcik, manager regionalnej w Randstad Polska i certyfikowanej ekspertki Polskiego Forum HR, z powodu pandemii koronawirusa osoby 50 plus mogą się czuć jeszcze mniej pewnie w swoich poszukiwaniach pracy.

- Kolejne wiadomości o trudnej sytuacji gospodarczej mogą na nich działać deprymująco, wzbudzać lęk i niepewność, a samych pracodawców utwierdzać w stereotypowych wyobrażeniach o tej grupie wiekowej - przyznaje ekspertka.

Lojalność na 50 plus

Jak pokazują doświadczenia pracodawców współpracujących z Randstad, pracownicy 50+ w dużej mierze zadają kłam stereotypom i są wartością dodaną dla firmy. Według raportu Instytutu Badawczego Randstad „Plany Pracodawców”, niemal połowie (47 proc.) spośród zbadanych pracodawców zależy na zatrudnianiu pracowników 50+, ponieważ są oni bardziej lojalnymi pracownikami od swoich młodszych kolegów. Spośród tych, którzy aktywnie rekrutują osoby 50+, 35 proc. pracodawców uważa, że to doświadczeni fachowcy, a 20 proc. twierdzi, że to rzetelni i stabilni pracownicy. Dodatkowo 27 proc. dostrzega korzyści finansowe z zatrudniania pracowników 50+ w postaci ulg, zwolnień i dofinansowań z urzędów pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Są doświadczeni i lojalni, mimo to mało kto planuje ich zatrudniać. Randstad Polska chce to zmienić

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA