-
- •3 mar 2020 12:00
W tym roku powstanie Polski Inkubator Rzemiosła. Istotne będzie też dodatkowe dofinansowanie dla sektora rzemieślniczego, który jest włączony w sektor MŚP. Dzięki temu będzie realizowane dofinansowanie młodocianych pracowników w ramach stypendiów. Będziemy również dofinansowywać zakup nowego sprzętu, a także doradztwo podatkowe oraz prawnicze - zaznacza Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju.

- Olga Semeniuk wskazuje, że istotne jest, aby sektorowi MŚP zapewnić możliwie szeroki wachlarz warunków preferencyjnych.
- Przykładem jest tu Mały ZUS Plus, z którego korzystać mogą przedsiębiorcy, których roczny przychód w roku ubiegłym nie przekroczył 120 tys. zł.
- Jak zaznacza wiceminister, dla resortu rozwoju ważny jest sektor rzemiosła, w którym drzemie olbrzymi potencjał.
Ministerstwo Rozwoju w ostatnim czasie wskazuje na duży potencjał sektora rzemieślniczego. Czy to szczególnie ważny obszar?
- Z całą pewnością patrząc na gospodarkę oraz na kondycję mikro-, małych i średnich firm, warto też pamiętać o funkcjonowaniu izb rzemieślniczych i cechów. Tam również znajdziemy olbrzymi potencjał.
To przeszło 300 tysięcy przedstawicieli firm rzemieślniczych, firm rodzinnych. Często są to firmy mające problemy z sukcesją, z przekazywaniem kolejnym pokoleniom swojego dorobku.
Rzemiosło jest dla nas bardzo ważnym obszarem. Powołuję u siebie w departamencie Wydział Rzemiosła i Kwalifikacji Zawodowej. Tak, aby ze szkół wielobranżowych korzystało coraz to więcej pracowników młodocianych. Ale również, żeby przedsiębiorcom wprowadzić różnego rodzaju ulgi.
Ma też powstać inkubator rzemiosła?
- Tak, w tym roku powstanie Polski Inkubator Rzemiosła. Istotne będzie też dodatkowe dofinansowanie dla sektora rzemieślniczego, który jest włączony w sektor MŚP. Dzięki temu będzie realizowane dofinansowanie młodocianych pracowników w ramach stypendiów.
Będziemy również dofinansowywać zakup nowego sprzętu, a także doradztwo podatkowe oraz prawnicze. Wydział Rzemiosła i Kwalifikacji Zawodowej będzie współpracował z rzemieślnikami w regionach. Zależy nam na tym, aby odbudować prestiż rzemiosła polskiego, zachowując przy tym jego tożsamość, tradycję i kulturę.
Mówiąc o przyszłości rzemiosła, istotna jest kwestia kształcenia dotycząca między innymi młodocianych pracowników, ważne są również kwestie związane z doradztwem zawodowym.
Polskie PKB jest w dużej mierze zasilane właśnie przez sektor małych i średnich przedsiębiorstw. I ważne jest to, żeby możliwie szeroki wachlarz warunków preferencyjnych temu sektorowi zapewnić.


KOMENTARZE (2)