Po pięciu latach od ogłoszenia planu Morawieckiego, doprecyzowanego później w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, oceniliśmy stopień realizacji rządowych założeń. W pełni udało się zrealizować 40 proc. założonych celów.

- Najlepiej poszło rządowi z redukcją ubóstwa i nierówności - w tym obszarze stopień wypełnienia celów wynosi 86 proc.
- Najsłabiej natomiast wygląda realizacja strategii w obszarze jakości instytucji, gdzie ten wskaźnik to 43 proc.
- Z punktu widzenia obywateli zapewne istotny jest fakt, że osiągnięte zostały cele w obszarze rynku pracy - istotnie wzrosła stopa zatrudnienia, spadła stopa bezrobocia i poprawił się wskaźnik aktywnego starzenia się.
"Puls Biznesu" podkreślił, że Plan Morawieckiego, zaprezentowany dokładnie pięć lat temu, a doprecyzowany rok później w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - SOR, miał jedną wielką zaletę - wyznaczał konkretne cele w polityce gospodarczej. Jak wskazał dziennik, strategia zawierała zbiór kilkudziesięciu wskaźników wraz z wyznaczonymi poziomami docelowymi na lata 2020 i 2030. Gazeta podkreśliła, że była to nowość w polskiej polityce, zdominowanej zwykle przez dość ogólne hasła i niesprecyzowane koncepcje.
"Dzięki konkretom zapisanym w SOR możemy dziś poddać rządowe obietnice dokładnej ocenie. Konkluzja? Szklanka jest częściowo pełna, a częściowo pusta. Według naszych wyliczeń w 100 proc. udało się zrealizować 40 proc. założonych celów, a ogólny poziom realizacji planu wynosi ok. 58 proc. (niektóre cele zrealizowano nie w pełni)" - czytamy w dzienniku.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Według "Pulsu Biznesu" najlepiej poszło rządowi z redukcją ubóstwa i nierówności - w tym obszarze stopień wypełnienia celów wynosi 86 proc. "Najsłabiej natomiast wygląda realizacja strategii w obszarze jakości instytucji, gdzie ten wskaźnik to 43 proc. Nie jest to zaskoczenie. Rząd PiS skoncentrował się na redystrybucji dochodów oraz rewolucji instytucjonalnej, która raczej pogarszała, niż poprawiała jakość krajowych instytucji" - wskazała gazeta.
Dziennik podkreślił też, że z "punktu widzenia obywateli zapewne istotny jest fakt, że osiągnięte zostały cele w obszarze rynku pracy - istotnie wzrosła stopa zatrudnienia (udział osób pracujących w ogólnej populacji osób w wieku produkcyjnym), spadła stopa bezrobocia, poprawił się wskaźnik aktywnego starzenia się, obrazujący, w jaki sposób osoby starsze partycypują aktywnie w życiu społecznym i gospodarczym". "PB" zwrócił przy tym uwagę, że nie został zrealizowany cel dotyczący aktywności zawodowej matek z małymi dziećmi.

KOMENTARZE (0)