PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rząd zapowiada ułatwienia w zatrudnianiu niepełnosprawnych. "Ten program wkrótce powstanie"

  • Autor: PAP/JP
  • 13 paź 2021 11:08

Mamy bardzo niski wskaźnik osób niepełnosprawnych zainteresowanych aktywnością zawodową. Pracujemy nad narodowym programem zatrudnienia tej grupy osób – poinformował w środę w Lublinie wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

Rząd zapowiada ułatwienia w zatrudnianiu niepełnosprawnych. "Ten program wkrótce powstanie"
Mamy bardzo niski wskaźnik osób niepełnosprawnych zainteresowanych aktywnością zawodową (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Wiceminister Wdówik uczestniczył w środę w konferencji prasowej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim dotyczącej podpisania porozumienia między uczelnią a Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
  • Prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz zaznaczył, że w Polsce pracuje 28,7 proc. osób z niepełnosprawnościami.
  • "W Strategii na Rzecz Osób Niepełnosprawnych jest założenie, że w 2030 r. tych osób zatrudnionych będzie 40 proc." - dodał.

Wiceminister Wdówik podkreślił, że aktualny wskaźnik zatrudnienia na poziomie 28,7 proc. lokuje Polskę w końcówce krajów europejskich. "Ciekawy parametr jest taki, że pojęcie osób aktywnych zawodowo obejmuje osoby zatrudnione i poszukujące pracy. Gdybyśmy teraz popatrzyli na różnicę, jaka tam jest, to tych osób poszukujących pracy jest 2 proc. 26,5 proc. to osoby, które już pracują. Oznacza to, że mamy bardzo niski wskaźnik osób zainteresowanych aktywnością zawodową" - wskazał Wdówik.

Dodał, że należy w pierwszej kolejności zlikwidować bariery blokujące aktywność zawodową.

"Część z tych barier mamy zdefiniowanych, inne będziemy jeszcze definiować. Z całą pewnością jest przed nami czas dużych zmian zarówno w sposobie wsparcia pracodawców, jak i w sposobie wsparcia samych osób niepełnosprawnych, bo to ostatecznie od nich zależy, czy one wyjdą na ten rynek, czy nie" - powiedział wiceminister.

Poinformował, że PFRON będzie głównym realizatorem narodowego programu zatrudnienia. "Ten program wkrótce powstanie, pracujemy nad nim" - zapowiedział.

Podpisane w środę porozumienie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dotyczy kontynuacji współpracy w zakresie kształcenia i zatrudniania niepełnosprawnych oraz współpracy naukowej PFRON i KUL.

"Na KUL mamy zatrudnionych 57 pracowników z różnymi niepełnosprawnościami, a także mamy 215 studentów z niepełnosprawnościami" - poinformował prorektor ds. misji i administracji ks. prof. Mirosław Sitarz

Dodał, że podpisane porozumienie zacieśnia współpracę uczelni z PFRON-em po to, aby coraz lepiej odpowiadać na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

"Państwo, Kościół, szkoła i uniwersytet są w służbie człowieka, a tym bardziej tego człowieka, który potrzebuje więcej troski. Po części wszyscy jesteśmy niepełnosprawni, w jakimś sensie potrzebujemy pomocy drugiego człowieka" - zaznaczył prorektor.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd zapowiada ułatwienia w zatrudnianiu niepełnosprawnych. "Ten program wkrótce powstanie"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA