Zwolnienie przedsiębiorców z opłacania m.in. składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 oraz dotacje na pokrycie bieżących kosztów działalności zakłada projekt rozporządzenia, którym we wtorek ma się zająć rząd.

- Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19.
- Celem projektu rozporzązenia jest wsparcie przedsiębiorstw działających w branżach, "które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z nowymi zasadami bezpieczeństwa, czy też ponoszących koszty związane z obostrzeniami sanitarnymi" - czytamy w Wykazie prac legislacyjnych i programowych RM.
- Pomoc ma być skierowana do firm prowadzących działalność "oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, jako rodzaj przeważającej działalności, kodami wymienionymi w projekcie rozporządzenia".
Przewidziano dla nich m.in. wypłatę świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników. Warunkiem jest to, by "przychód z tej działalności w rozumieniu przepisów podatkowych uzyskany przed złożeniem wniosku był niższy w następstwie wystąpienia COVID-19 co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym".
Dofinansowanie ma być udzielane na podstawie umowy o świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy - "będzie przysługiwało przez łączny okres 3 miesięcy kalendarzowych, przypadających od miesiąca złożenia wniosku".
Inny rodzaj wsparcia to wypłata ponownego świadczenia postojowego - przy spadku przychodu w okresie poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku w następstwie wystąpienia COVID-19 co najmniej o 40 proc. w stosunku do okresu porównawczego - "świadczenie to będzie udzielane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19".
Czytaj też: Subwencje dla prawie 600 firm w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0
Przewidziano też dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności. "W celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 starosta może, na podstawie umowy, udzielić dotacji ze środków Funduszu Pracy jednorazowo mikroprzedsiębiorcy i małemu przedsiębiorcy" - wyjaśniono. Dodano, że przychód z tej działalności musi być niższy w następstwie COVID-19 co najmniej o 40 proc. wobec przychodu w odpowiednim okresie porównawczym.

Słowa kluczowe
- Fundusz Pracy
- Fundusz Solidarnościowy
- Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- COVID-19
- składki
- emerytura
KOMENTARZE (0)