PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Rząd przyjął projekt ustawy m.in. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019 oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, przedłożony przez ministra finansów – poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu.

  • Autor: PAP/KM
  • 27 sie 2019 17:02
Rząd przyjął projekt ustawy m.in. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych
Z funduszu finansowane są np. wczasy pod gruszą czy karnety sportowe dla pracowników (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Przyjęte rozwiązania spowodują, że od 1 sierpnia 2019 r. podstawa naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zwiększy się o 3,4 proc. Z funduszu finansowane są np. wczasy pod gruszą czy karnety sportowe dla pracowników.

Ponadto od 1 stycznia 2019 r. podstawą naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2013 r. w wysokości 3278,14 zł. Podstawa w tej wysokości będzie obowiązywała do 31 lipca 2019 r., a także - również od 1 sierpnia - podstawą naliczania funduszu będzie wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2014 r. w wysokości 3389,9 zł. Oznacza to wzrost o 3,4 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W 2019 r. odpis podstawowy na fundusz na jednego pracownika będzie wynosił: 1229,3 zł - od 1 stycznia do 31 lipca 2019 r. i 1271,2 zł - od 1 sierpnia do 31 grudnia 2019 r.

Od 1 sierpnia 2019 r. zmieni się także naliczanie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla emerytów i rencistów służb mundurowych oraz członków ich rodzin. Dotyczy to emerytów i rencistów - byłych żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej.

Do tej pory, odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla osób uprawnionych do zaopatrzenia emerytalnego żołnierzy zawodowych i członków ich rodzin tworzy się w wysokości 0,6 proc. środków na emerytury i renty dla żołnierzy zaplanowanych w ustawie budżetowej na 2013 r., a w przypadku pozostałych służb mundurowych - w wysokości 0,5 proc. środków na emerytury i renty dla tych służb. Po zmianach, od 1 sierpnia 2019 r., podstawą odpisu na zakładowy fundusz socjalny będą środki zaplanowane w ustawie budżetowej na 2014 r. na emerytury i renty dla żołnierzy i funkcjonariuszy.

Nowe rozwiązania mają obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia w dzienniku ustaw. 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd przyjął projekt ustawy m.in. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA