×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rynek w doskonałej kondycji. Pracy w Polsce nie zabraknie

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 16 sie 2021 20:00

Nastroje przedsiębiorców wyraźnie się poprawiły. Szczególnie dobre perspektywy ma przed sobą rynek pracy.

Rynek w doskonałej kondycji. Pracy w Polsce nie zabraknie
Firmy planują zwiększać zatrudnienie i podnosić wynagrodzenia (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Związek Przedsiębiorców i Pracodawców opublikował wyniki najnowszego Busometru ZPP – Indeksu Nastrojów Gospodarczych MSP.
  • Badanie jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców i ich planowane działania w perspektywie najbliższego półrocza.
  • Nastroje firm po kilkunastu miesiącach walki z pandemią są wyjątkowo optymistyczne. Szczególnie jeśli chodzi o rynek pracy.

Indeks nastrojów przedsiębiorców na drugie półrocze 2021 roku wyniósł 46,5 punktu (wzrost z 42,2 punktów w poprzednim półroczu), co oznacza, że nastroje przedsiębiorców wyraźnie się poprawiają. Co więcej, w ostatnim badaniu ZPP i firmy Maison&Partners, która współtworzy "Busometr", odnotowano najlepsze od dwóch lat nastroje wśród przedsiębiorców.

Co jednak istotne, poprzednie dwa badania odbywały się w dobie nadzwyczajnej sytuacji gospodarczo-ekonomicznej spowodowanej pandemią COVID-19. Towarzyszące pandemii liczne obostrzenia sanitarne doprowadziły do zamrożenia działalności znacznej ilości przedsiębiorstw, głównie w obszarze gastronomii, turystyki i organizacji eventów.

- Zniesienie większości restrykcji sanitarnych spowodowało powrót do gospodarczej normalności – twierdzi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP. Jak dodaje, większość branż i sektorów ma obecnie możliwość odrobienia strat, wynikających z przedłużającego się lockdownu. - Spodziewamy się dalszej poprawy nastrojów, o ile sytuacja epidemiczna po raz kolejny nie wymknie się spod kontroli - podsumowuje.

Rynek pracy w szczycie

Analiza poszczególnych komponentów „Busometru” sugeruje, że nastroje przedsiębiorców są zróżnicowane w zależności od tego, o który konkretnie fragment rzeczywistości gospodarczej są pytani.

35 proc. respondentów jest zdania, że koniunktura gospodarcza pogorszy się w najbliższych miesiącach. Nieznacznie mniejszą (34 proc.) grupę respondentów stanowią przedsiębiorcy, którzy uważają, że sytuacja gospodarcza nie ulegnie zmianie. Nie brakuje jednak optymistów, gdyż 31 proc. badanych sądzi, iż koniunktura będzie się poprawiać.

Grafika: ZPP
Grafika: ZPP
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek w doskonałej kondycji. Pracy w Polsce nie zabraknie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA