Rynek pracy z lotu ptaka. Dla bezrobotnych bez zmian

Zdaniem eksperta Pracodawców RP dane dotyczące zatrudnienia oraz wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wskazują na to, że pozytywne sygnały płynące z polskiej gospodarki nie mają jeszcze przełożenia na trudną sytuację bezrobotnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rynek pracy z lotu ptaka. Dla bezrobotnych bez zmian

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

19 sie 2013 19:49


- Brak przełożenia coraz lepszych danych na zmniejszenie się liczby bezrobotnych nie jest żadnym zaskoczeniem - komentuje najnowsze dane dot. rynku pracy Łukasz Kozłowski. W jego opinii rynek pracy zawsze z dość znacznym opóźnieniem reaguje na zmieniającą się sytuację gospodarczą.

- W początkowej fazie ożywienia, w jakiej obecnie się znajdujemy, nie można liczyć na gwałtowną poprawę - dodaje ekspert.

Poziom zatrudnienia w lipcu pozostał bez zmian w stosunku do wcześniejszego miesiąca oraz był niższy o 0,7 proc. niż przed rokiem. - To słabszy wynik niż w czerwcu, kiedy to odnotowano wzrost liczby osób pracujących względem poprzedniego okresu o 0,2 proc. Jedynym pocieszeniem może być to, że roczna dynamika spadku zatrudnienia od kwietnia coraz silniej wyhamowuje - mówi ekspert Pracodawców RP.

Więcej powodów do zadowolenia mogą mieć ci, którzy mają pracę. Wynagrodzenia wzrosły w lipcu o 3,5 proc. w skali roku, podczas gdy analitycy oczekiwali, że będą one wyższe o 2,8 proc.

- Patrząc jednak na zmiany w ujęciu miesięcznym, dane te nie prezentują się już tak dobrze. W stosunku do czerwca płace były wyższe o 0,6 proc., natomiast miesiąc wcześniej wzrost ten wyniósł aż 2,9 proc. Za sprawą efektu bazy statystycznej powstało wrażenie, że lipiec był jeszcze lepszy, podczas gdy w rzeczywistości wcale tak nie jest - twierdzi Kozłowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.