PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rynek pracy w województwach. Aktywność zawodowa spadła aż w 12 regionach

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 11 wrz 2019 20:00

W II kwartale 2019 roku w spadł wskaźnik aktywności zawodowej aż w 12 z 16 polskich województw – najbardziej w łódzkim (o 3,8 proc.), warmińsko-mazurskim (o 3,2 proc.) i lubelskim (o 3 proc.).

Rynek pracy w województwach. Aktywność zawodowa spadła aż w 12 regionach
Zmniejszyło się terytorialne zróżnicowanie stopy bezrobocia. (fot.shutterstock.com)
REKLAMA
 • GUS opublikował najnowsze dane na temat sytuacji społeczno-gospodarczej w poszczególnych województwach.
 • Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w I półroczu 2019 roku wyniosło 6388,1 tys. osób i było o 2,9 proc. większe niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 3,8 proc.).
 • Przeciętne zatrudnienie w tym sektorze wzrosło we wszystkich województwach od 6 proc. w opolskim do 1,3 proc. w warmińsko-mazurskim.

Jak podaje GUS, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w I półroczu 2019 r. wzrosło w skali roku. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zmniejszyła się zarówno liczba bezrobotnych, jak i stopa bezrobocia rejestrowanego.

źródło: GUS
źródło: GUS

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Najwięcej nowych pracowników zatrudniły firmy związane z działalnością profesjonalną, naukową i techniczną (o 8,2 proc.), zakwaterowaniem i gastronomią (o 7,1 proc.) oraz budownictwem (o 5,1 proc.). Mniejsze niż przed rokiem było zatrudnienie w administrowaniu i działalności wspierającej (o 1 proc.).

W końcu czerwca tego roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 877,1 tys. bezrobotnych, czyli aż o 90,8 tys. (o 9,4 proc.) mniej niż w czerwcu 2018 roku. GUS podaje, że spadek liczby bezrobotnych w skali roku odnotowano we wszystkich województwach, od 13,9 proc. w śląskim do 5,8 proc. w pomorskim i świętokrzyskim.

źródło: GUS
źródło: GUS

Obserwowaliśmy również systematyczny spadek stopy bezrobocia. W końcu czerwca wyniosła ona przeciętnie 5,3 proc. i była niższa o 0,5 punktu proc. w stosunku do czerwca 2018 roku. Spadek dotyczył wszystkich 16 województw, jednak jego skala nie była taka sama. W największym stopniu stopa bezrobocia zmniejszyła się w warmińsko-mazurskim (o 1,2 punktu proc.) i kujawsko-pomorskim (o 0,9 punktu proc.). W najmniejszym w województwach pomorskim i wielkopolskim (po 0,4 punktu proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rynek pracy w województwach. Aktywność zawodowa spadła aż w 12 regionach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Zenek 2019-09-12 10:27:53

  Tylko frajer w Polsce pracuje. Ja z partnerką mamy ponad 1500 zasiłku bo nie pracujemy, a ona oficjalnie jest osobą samotnie wychowującą dzieci. 1500 z 500+. Mieszkanie socjalne za które nie płacimy nawet czynszu bo przecież nie mogą nas wyrzucić. Ja mam jeszcze rentę 500 zł bo mnie dwa razy wysyłali na przymusowe leczenie z alkoholizmu. Nie wyleczyli (hehehe), wystąpiłem o rentę i mam. Bimberku napędzę dla siebie, trochę odsprzedam i dodatkowe 200-300 wpada. Komputer i internet z gminy w ramach informatyzacji. Paczki żywieniowe i ubrania z MOPSu. Sumując wszystkie dodatki, bony itp. mamy na czysto co miesiąc ponad 4000 zł i żadnych kosztów utrzymania. Także leszcze do pracy, a ja idę do piwnicy polać sobie samogonu i może skoczę powędkować. Hahaha!

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA