PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rynek pracy w Polsce w 2016 r.: Już ponad 50 proc. firm ma problemy z rekrutacją

  • Autor: JP
  • 28 gru 2015 12:50

Według badania "Prognoza HR 2016" przeprowadzonego przez HRM Partners, pracownicy i kandydaci robią się coraz bardziej roszczeniowi i coraz częściej rezygnują z ofert. W 2016 r. głównym priorytetem w zarządzaniu zasobami ludzkimi ma być pozyskanie kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach.

Rynek pracy w Polsce w 2016 r.: Już ponad 50 proc. firm ma problemy z rekrutacją
Adobe Stock
REKLAMA

„HR musi dostarczać wartość albo… swoje wypowiedzenie” – to motto Dave’a Ulricha, autora modelu HR biznes partneringu, przyświecać będzie polskim HR-owcom w nadchodzącym czasie.

Jak stwierdzili oni w badaniu „Prognoza HR 2016” przeprowadzonym przez HRM Partners, uzyskanie statusu prawdziwego partnera biznesu będzie w nadchodzących latach kluczową rolą działu personalnego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jednocześnie, jak wskazują wyniki badania, pierwszym priorytetem HR-owców w przyszłym roku będzie dostarczenie jakości opartej na adekwatnych kompetencjach i przywództwie menedżerów.

Na wojnie o talenty bez zmian

Widoczna zmiana rynku pracy na rynek pracownika zmusiła specjalistów personalnych do wyjścia ze strefy komfortu: najpilniejszym priorytetem wg 55 proc. respondentów badania będzie pozyskanie odpowiednich kandydatów.

Okazuje się bowiem, że ponad 50 proc. firm ma problemy z pozyskaniem specjalistów wąskich dziedzin kluczowych dla rozwoju ekspertyzy organizacji, a ponad 40 proc. z pozyskaniem osób z wykształceniem technicznym.

Jakiego rodzaju specjalistów najtrudniej pozyskać?
Jakiego rodzaju specjalistów najtrudniej pozyskać?
Najbardziej poszukiwane kompetencje to orientacja biznesowa, umiejętności komunikacyjnych i interpersonalne oraz otwartość na zmiany i elastyczność.
Jakich kompetencji najbardziej brakuje kandydatom i pracownikom?
Jakich kompetencji najbardziej brakuje kandydatom i pracownikom?
Z wynagrodzeniami można jeszcze poczekać

51 proc. badanych nie planuje w przyszłym roku zmian w systemach wynagrodzeń. Konsultanci HRM Partners przewidują jednak, że po intensywnych rekrutacjach, w drugiej połowie roku przyjdzie czas na rewizję tego obszaru.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Rynek pracy w Polsce w 2016 r.: Już ponad 50 proc. firm ma problemy z rekrutacją

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • serwisant 2015-12-29 22:59:51

    W większości firm przemysłowych menadżerami są bezwzględni przytępawi kujony i zmiana pracy nie ma sensu.Poza tym oferty są ze złodziejskich agencji łupiących stawkę pracownika

  • anteeKK 2015-12-29 19:25:46

    Do niedawna firmą "kierowały" działy prawne. Nic i nikt nie ruszył z miejsca bez tzw. "prawnika". Choć często jest on głupszy niż każdy przeciętny pracownik firmy. Teraz HR - owcy dochodzą do głosu. Nikt i nic bez HR. Prawda jest taka, że to banda nikomu i niczemu nie przydatnych głupków.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA