×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rynek pracy w liczbach: więcej urlopów i home office

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 26 maj 2020 20:00

Wpływ COVID-19 mocno odbił się nie tylko na poziomie zatrudnienia czy wynagrodzenia. Tylko w dwóch ostatnich tygodniach marca, w porównaniu do początku I kwartału 2020, liczba osób wykonujących pracę z domu wzrosła aż o 7,8 punktu proc.

Rynek pracy w liczbach: więcej urlopów i home office
Liczba osób pracujących zdalnie mocno wzrosła w ciągu ostatnich dwóch tygodni marca . Fot. PTWP
REKLAMA
  • We wtorek (26 maja) Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki kwartalnego badania „Monitor Rynku Pracy”.
  • Wyraźnie widać, jakie piętno na rynku pracy odcisnął COVID-19. Szczególnie ciekawe są dane obejmujące ostatnie dwa tygodnie kwartału.
  • Wówczas zwiększył się m.in. odsetek osób niewykonujących pracy w momencie badania czy też mocno poszła w górę liczba osób pracujących z domu.

Główny Urząd Statystyczny przeprowadza cykliczne kwartalne badanie związane z rynkiem pracy. Z uwagi na pandemię COVID-19 GUS wprowadził do badania kilka dodatkowych pytań, a także wyodrębnił ostatnie dwa tygodnie kwartału. To właśnie wtedy w Polsce rozpoczęły się pierwsze ograniczenia w związku z zagrożeniem epidemicznym.

Koronawirus wysłał na urlop

Z raportu wyraźnie widać, jak duży i błyskawiczny wpływ na rynek pracy ma pandemia koronawirusa. W ostatnich dwóch tygodniach marca, czyli w czasie, kiedy rząd wprowadził pierwsze obostrzenia, znacząco zwiększyła się liczba osób, które w badanym tygodniu nie wykonywały pracy, mimo że pracę posiadały – to 19 proc. w porównaniu do 5,2 proc. w tym samym okresie ubiegłego roku. W ujęciu całego kwartału ten odsetek w porównaniu z 2019 rokiem wzrósł z 5,8 proc. do 8,1 proc..

Czytaj więcej: Prawa pracowników w czasie pandemii można łamać bezkarnie? GIP zajmuje się tylko najpoważniejszymi przypadkami

- Dzięki temu wskaźnikowi można stwierdzić, że działania pracodawców w związku z pandemią były stosunkowo szybkie. Część z nich natychmiastowo wysłała swoich pracowników na pierwsze urlopy. Z kolei mikroprzedsiębiorcy, z uwagi na zagrożenie koronawirusem, sami zaczęli ograniczać swoją aktywność zawodową lub wręcz ją zawieszać. Stąd nagły wzrost odsetka osób, które mimo posiadania pracy, na koniec marca nie wykonywały obowiązków służbowych - komentuje najnowsze dane Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek pracy w liczbach: więcej urlopów i home office
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA