PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Redukcja zatrudnienia lub pensji. Rynek pracy pod presją koronawirusa

W ostatnich dniach w naszym portalu przeprowadziliśmy przygotowaną - przy naszej współpracy - przez firmę BCMM ankietę wśród przedsiębiorców, dotyczącą ekonomicznych skutków pandemii koronawirusa. Jej rezultaty odnoszące się do rynku pracy komentują Anna Wicha z Adecco Poland, Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha i Krzysztof Niemiec z Track Tec.

Redukcja zatrudnienia lub pensji. Rynek pracy pod presją koronawirusa
Ci, którzy nadal mają pracę, muszą ją wykonywać w nowych warunkach (fot. Shutterstock.com)
REKLAMA
  • Raport „Gospodarcze efekty epidemii koronawirusa - planowane działania przedsiębiorstw w II kwartale 2020 roku” firmy BCMM powstał w ramach przygotowanego przez Grupę PTWP cyklu EEC Defence - Razem bronimy gospodarki i jest m.in. wynikiem ankiety, którą wypełnić mogli przedsiębiorcy, odwiedzający portale PulsHR.pl, WNP.PL i PortalSamorzadowy.pl. Adresowano ją do biznesmenów, w tym do grona uczestników Europejskiego Kongresu Gospodarczego 
  • Sumaryczną analizę wyników przedstawiliśmy dwa dni temu w artykule "Ograniczają inwestycje i tną koszty. Koronawirus namieszał w planach przedsiębiorców". Dziś skupiamy się na kwestiach rynku pracy.
  • Według naszych rozmówców, państwo musi działać szybko i sprawnie, aby nie doszło do zbyt dużego wzrostu bezrobocia i przerodzenia się obecnej sytuacji w kryzys strukturalny. To oczywiste. Szczególnie ciekawe są jednak szczegóły... 

Według wspomnianego badania, w drugim kwartale 2020 roku aż 36 proc. przedsiębiorstw planuje redukcję zatrudnienia, a co piąty respondent nie jest pewien, czy poziom zatrudnienia zostanie utrzymany.

Negatywne nastroje dotyczące kształtowania się zatrudnienia przeważają w przedsiębiorstwach, których dominującą działalnością są usługi, a także wśród mikro-, małych i średnich firm oraz wśród przedsiębiorstw z polskim kapitałem.

Przedsiębiorstwa produkcyjne oraz te zatrudniające co najmniej 250 osób, a także firmy z dominującym kapitałem zagranicznym przewidują w większości utrzymanie zatrudnienia na dotychczasowym poziomie.

Planowana zmiana wielkości zatrudnienia w II kwartale 2020 roku

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Redukcja zatrudnienia lub pensji. Rynek pracy pod presją koronawirusa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA