Rynek pracy w Europie okiem pracowników

Ostatnie dziesięciolecia były bardzo burzliwym okresem w historii Europy. Kryzys finansowy, dynamiczne zmiany demograficzne, to tylko niektóre czynniki wpływające na sytuację na rynku pracy. Pomimo licznych zawirowań, europejscy pracownicy nie tracą optymizmu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rynek pracy w Europie okiem pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

28 paź 2015 11:45


Badanie "Okiem europejskich pracowników 2015/16” dotyczy nastawienia respondentów wobec przyszłości europejskiego rynku pracy. Zebrane przez ADP wyniki obrazują kluczowe tendencje dotyczące zaangażowania pracowników, ich motywacji i potrzeb szkoleniowych oraz postaw wobec przemian demograficznych na rynku pracy i wykorzystania nowoczesnych technologii.

Ponad trzy czwarte z nich (77 proc.) deklaruje, że patrzy w przyszłość z dużym optymizmem. Wśród respondentów z 8 europejskich krajów (Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii) najbardziej optymistyczni okazali się Niemcy – na drugim biegunie znaleźli się natomiast Włosi.

Co istotne, 38 proc. europejskich pracowników nie obawia się o swoje zatrudnienie, a 27 proc. czuje się pewnie w swojej pracy i widzi szerokie możliwości rozwoju kariery.

Z wyników badania ADP wynika, że w perspektywie kilku najbliższych lat, największym wyzwaniem dla firm będzie zatrzymywanie w swoich szeregach utalentowanych pracowników. Tym bardziej, że coraz więcej osób zastanawia się nad zmianą obecnej pracy w czasie krótszym niż trzy lata – tak deklaruje aż 34 proc. respondentów.

Najmniej „lojalni” są pracownicy w Szwajcarii, z których aż 16 proc. planuje odejść z pracy w perspektywie mniej niż roku. Zupełnie inne nastawienie prezentują Niemcy, z których 40 proc. deklaruje możliwość pozostania w obecnej pracy aż do końca swojej kariery.

Międzynarodowa walka o talenty

Sytuacja dla poszczególnych firm będzie o tyle trudniejsza, że rywalizacja o pracownika już teraz zdecydowanie wykracza poza granice. Brylują w niej firmy z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoch, które zdaniem rodzimych pracowników są najlepiej przygotowane do konkurowania o talenty – na drugim biegunie znajdują się natomiast przedsiębiorstwa holenderskie.

Z kolei, Hiszpanie najbardziej w Europie obawiają się odpływu talentów na inne rynki. W zupełnie innej sytuacji są Szwajcarzy i Brytyjczycy, którzy martwią się o konieczność konkurowania z pracownikami innych narodowości.

- Jest oczywiste, że wzmocnienie stabilności gospodarczej w Europie zdecydowanie poprawiło nastawienie pracowników wobec przyszłości rynku pracy. Jednak ten segment czekają również kolejne wyzwania. Nieustanna wojna o talenty i konieczność niwelowania różnic w umiejętnościach będą kluczowymi wyzwaniami, czekającymi rynek w najbliższych latach – powiedział Leon Vergnes, wiceprezes EMEA, ADP ES International.  

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.