PODZIEL SIĘ
Autor: JP
28 paź 2015 11:45
Badanie "Okiem europejskich pracowników 2015/16” dotyczy nastawienia respondentów wobec przyszłości europejskiego rynku pracy. Zebrane przez ADP wyniki obrazują kluczowe tendencje dotyczące zaangażowania pracowników, ich motywacji i potrzeb szkoleniowych oraz postaw wobec przemian demograficznych na rynku pracy i wykorzystania nowoczesnych technologii.
Ponad trzy czwarte z nich (77 proc.) deklaruje, że patrzy w przyszłość z dużym optymizmem. Wśród respondentów z 8 europejskich krajów (Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii) najbardziej optymistyczni okazali się Niemcy – na drugim biegunie znaleźli się natomiast Włosi.
Co istotne, 38 proc. europejskich pracowników nie obawia się o swoje zatrudnienie, a 27 proc. czuje się pewnie w swojej pracy i widzi szerokie możliwości rozwoju kariery.
Z wyników badania ADP wynika, że w perspektywie kilku najbliższych lat, największym wyzwaniem dla firm będzie zatrzymywanie w swoich szeregach utalentowanych pracowników. Tym bardziej, że coraz więcej osób zastanawia się nad zmianą obecnej pracy w czasie krótszym niż trzy lata – tak deklaruje aż 34 proc. respondentów.
Najmniej „lojalni” są pracownicy w Szwajcarii, z których aż 16 proc. planuje odejść z pracy w perspektywie mniej niż roku. Zupełnie inne nastawienie prezentują Niemcy, z których 40 proc. deklaruje możliwość pozostania w obecnej pracy aż do końca swojej kariery.
Międzynarodowa walka o talenty
Sytuacja dla poszczególnych firm będzie o tyle trudniejsza, że rywalizacja o pracownika już teraz zdecydowanie wykracza poza granice. Brylują w niej firmy z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoch, które zdaniem rodzimych pracowników są najlepiej przygotowane do konkurowania o talenty – na drugim biegunie znajdują się natomiast przedsiębiorstwa holenderskie.
Z kolei, Hiszpanie najbardziej w Europie obawiają się odpływu talentów na inne rynki. W zupełnie innej sytuacji są Szwajcarzy i Brytyjczycy, którzy martwią się o konieczność konkurowania z pracownikami innych narodowości.
- Jest oczywiste, że wzmocnienie stabilności gospodarczej w Europie zdecydowanie poprawiło nastawienie pracowników wobec przyszłości rynku pracy. Jednak ten segment czekają również kolejne wyzwania. Nieustanna wojna o talenty i konieczność niwelowania różnic w umiejętnościach będą kluczowymi wyzwaniami, czekającymi rynek w najbliższych latach – powiedział Leon Vergnes, wiceprezes EMEA, ADP ES International.
CZYTAJ DALEJ »
Dodał, że umiejętne wykorzystanie pojawiających się przed firmami możliwości oraz stawianie czoła konkretnym wyzwaniom, pomogą przedsiębiorstwom skutecznie rywalizować o talenty i przyciągać najlepszych pracowników na rynku
Życie zawodowe a życie prywatne
Wielu pracodawców i specjalistów HR analizuje czynniki, które wywierają największy wpływ na zaangażowanie pracowników. W zależności od charakteru firmy i swojej specjalizacji, europejscy pracownicy wskazują różne elementy o tym decydujące. Jednak, jak wynika z raportu ADP, pewne czynniki są wspólne.
Według blisko jednej trzeciej respondentów (29 proc.) najważniejszym czynnikiem leżącym u podstaw zaangażowania i motywacji jest równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Na kolejnych miejscach wymieniają oni możliwości elastycznej pracy (26 proc.) i szybki rozwój kariery (24 proc.).
Wśród elementów, które negatywnie wpływają na motywację pracowników, jeden jest dominujący – stres. Aż 91 proc. europejskich pracowników poddanych badaniu doświadcza stresu w pracy, a 44 proc. ma z nim do czynienia często lub bardzo często. Najbardziej „zestresowanymi” pracownikami są Polacy (54 proc.), Niemcy i Francuzi, z kolei najmniej stresują się Holendrzy.
Pięć pokoleń
Na rynku pracy zachodzą nie tylko dynamiczne zmiany pod względem technologii, stosowanych metod motywacji, ale również demografii. Już wkrótce, pierwszy raz w historii, przedstawiciele pięciu różnych pokoleń będą pracować ramię w ramię.
Międzypokoleniowe różnice w kwestii wartości, stylu pracy i wyznawanych zasad często prowadzą do konfliktów – aż 67 proc. badanych na co dzień spotyka się w swojej firmie z problemami relacji między pokoleniami. We Włoszech (77 proc.), Hiszpanii i Polsce (po 73 proc.) ten problem jest najbardziej widoczny.
Wśród najczęściej wymienianych powodów konfliktów znajdują się: różnice zdań co do sposobu wykonywania zadań (19 proc.), kontynuowanie pracy przez osoby starsze po przekroczeniu wieku emerytalnego (18 proc.) oraz różnice w podejściu do wartości korporacyjnych (18 proc.).
Optymizm i zmiana pracy
Wraz z konsekwentnym rozwojem polskiej gospodarki, zdecydowanie poprawia się również nastawienie pracowników względem rynku pracy. Aż 77 proc. (średnia europejska) rodzimych respondentów patrzy w przyszłość z optymizmem.
Jednak już stosunkowo nieliczna grupa wiąże swoją karierę z aktualnym miejscem pracy – aż 40 proc. badanych planuje zmienić pracę w czasie krótszym niż trzy lata. Pod tym względem, Polska zajmuje drugie miejsce w Europie, gdyż tylko 21 proc. pracowników planuje związać całą swoją karierę zawodową z jedną firmą.
Ponadto, polscy pracownicy zaliczają się do grupy najbardziej zaniepokojonych, jeśli chodzi o przygotowanie rodzimych firm do międzynarodowej rywalizacji o talenty i odpływ pracowników do innych krajów.
Aż 39 proc. z nich uważa to zjawisko za bardzo poważne zagrożenie. Również współpraca międzypokoleniowa budzi obawy wśród Polaków. Blisko trzy czwarte (73 proc.) pracowników w Polsce spotyka się w pracy z problemami dotyczącymi relacji międzypokoleniowych – jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie.
Stres i zaangażowanie
Mimo, iż Polacy należą do grona najbardziej zaangażowanych pracowników w Europie (wskaźnik na poziomie 61 proc. przy średniej europejskiej 56 proc.) niepokój powinny budzić źródła ich motywacji.
Aż 23 proc. respondentów twierdzi, że ich jedyną motywacją jest wynagrodzenie – jest to zdecydowanie najwyższy wynik w Europie. Polska bryluje w jeszcze innej niechlubnej kategorii – stresu doświadczanego w pracy. Ponad połowie badanych (54 proc.) bardzo często towarzyszy on podczas wykonywania codziennych obowiązków.
- Stres jest częścią każdej pracy i nie zawsze powinien być zaliczany do zjawisk negatywnych. Stres motywuje, przyczynia się do wzmożonej koncentracji – jednak tylko wtedy, gdy nie występuje w nadmiarze. Niestety w Polsce to zjawisko nadal jest bardzo częste, co przekłada się również na wskazywanie wynagrodzenia jako jedynej motywacji do pracy – powiedziała Iwona Kubeczek, menadżer ds. rozwoju, ADP Polska.
Polskich pracowników niepokojąco często nie cieszą wykonywane zadania i obowiązki. Bez wątpienia, to właśnie w tym aspekcie, przed specjalistami HR i pracodawcami jest najwięcej pracy do wykonania. Wdrożenie rozwiązań i mechanizmów budujących zaangażowanie zespołu i atmosferę w pracy, umożliwi efektywne wykorzystanie kapitału ludzkiego, które w bezpośredni sposób przełoży się na sukces firmy.
*Badanie do raportu, na zlecenie ADP, zostało zrealizowane w lipcu 2015 r. przez niezależną agencję Opinion Matters. Objęło 11257 dorosłych pracowników z ośmiu europejskich krajów: Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.
Podobał się artykuł? Podziel się!