Koronawirus uzmysłowił sporej części pracowników, że ich dotychczasowa praca nie jest tym, co chcą robić w życiu. Praca zdalna zmienia postawy i poglądy pracodawców i pracowników. Nie słabną lęki i obawy. O zmianie zawodu na bardziej stabilny myśli aż 43 proc. osób.

- Salesforce Research Consumer i Deloitte opublikowały wyniki międzynarodowego badania przeprowadzonego w czasie pandemii - "Świat zmieniony po COVID-19, Scenariusze dla elastycznych przywódców na następne 3-5 lat”.
- Widać w nich ogromny wpływ koronawirusa na rynek pracy. Wielu przedsiębiorców zainwestowało w narzędzia i nowe modele działania.
- Sami pracownicy dobrze oceniają swoje kompetencje w pracy zdalnej. 48 proc. boi się zwolnień i automatyzacji; wielu myśli o zmianie posady. W cenie jest stabilność i bezpieczeństwo.
Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2020 roku światowa gospodarka może odnotować spadek o 3 proc. Jak głęboki faktycznie, zależy od tego, kiedy wygaśnie pandemia i jak szybko gospodarki w poszczególnych krajach będą wychodzić z kryzysu. Wyraźnie widać już teraz, że wpływ koronawirusa na rynek pracy jest ogromny.
Teraz zdalnie
Wyniki badania pokazują, że aż 69 proc. pracowników uważa, że pandemia na trwałe zmieniła charakter pracy. Od czasu jej ogłoszenia 62 proc. pracowników pracuje zdalnie, w tym 51 proc. z domu. Zdecydowana większość z nich pozytywnie ocenia swoją produktywność – 86 proc. pracowników jako dobrą, w tym 37 proc. jako bardzo dobrą.
67 proc. ankietowanych przez Salesforce pracowników chciałoby mieć możliwość wykonywania pracy zdalnej także po zakończeniu kryzysu, co rodzi konsekwencje dla pracodawców, którzy powinni odpowiednio doposażyć ich w sprzęt. Okazuje się, że wiele firm już to zrobiło.
W badaniu Salesforce duża grupa pracowników dobrze ocenia działania pracodawców w kwestii zapewnienia im odpowiedniego sprzętu. 79 proc. twierdzi, że pracodawca dostarcza odpowiednią technologię, w tym 34 proc. ocenia ją jako świetną. Co więcej, 24 proc. pracowników przyznaje, że ich firmy zainwestowały w nowe technologie lub ulepszyły dotychczasowe rozwiązania, by usprawnić pracę zdalną.


KOMENTARZE (0)