• Kolejny tydzień marca zapowiada się smakowicie. W środę (15 marca) swoje święto mają piekarze i cukiernicy, a już kolejnego dnia rozpoczyna się trzydniowe wydarzenie Food Show w Katowicach.
• Tydzień będzie również obfitował w spotkania zespołów Rady Dialogu Społecznego.
• W tym tygodniu dowiemy się również ile wynosiło przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w lutym oraz poznamy najlepsze start-upy.
W poniedziałek (13 marca) zbierze się zespół problemowy Rady Dialogu Społecznego ds. rozwoju dialogu społecznego. Podczas spotkania kontynuowana będzie dyskusja nad nowelizacją ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poda natomiast informację o świadczeniach pieniężnych z Funduszu Świadczeń Społecznych oraz o niektórych świadczeniach z zabezpieczenia społecznego. Informacje będą podane z uwzględnieniem rodzaju ubezpieczeń, świadczeń i województw.
We wtorek (14 marca) zostanie zaprezentowanych dziesięć najciekawszych innowacyjnych projektów biznesowych podczas finału projektu „Start-upy w Pałacu”. Przed prezydentem Andrzejem Dudą, inwestorami, szefami spółek skarbu państwa, ambasadorami oraz aniołami biznesu swe nowatorskie pomysły zaprezentuje dziesiątka najlepszych, wybrana podczas otwartego procesu rekrutacji.
Mogły się do niego zgłosić polskie start-upy, oferujące oferujące produkty lub usługi dla biznesu, istniejące na rynku nie dłużej niż pięć lat i posiadające przynajmniej gotowy prototyp oraz model biznesowy. Z kilkuset zgłoszeń Rada Fundacji Startup Poland oraz Rada Programowa Fundacji wytypowała podczas głosowania 33 projekty. Do Kancelarii Prezydenta RP i Zarządu Fundacji Startup Poland należała ostateczna decyzja o wyborze finałowej dziesiątki, która wystąpi we wtorek w Pałacu Prezydenckim.
Tego samego dnia zostanie podsumowany projekt "Piąty Poziom Krajowych Ram Kwalifikacji" prowadzony wspólnie przez Fundację Rektorów Polskich i firmę Pearson Central Europe. Jego celem było zbadanie zasadności wprowadzenia do programu uczelni wyższych krótkich cykli kształcenia. Zdaniem organizatorów mogłoby to stanowić ważny czynnik rozwoju kapitału ludzkiego w Polsce i odpowiadać na dynamicznie zmieniające się potrzeby rynku pracy. Patronat honorowy nad konferencją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wezmą w niej również udział delegaci Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Również we wtorek, w siedzibie firmy EY w Warszawie, odbędzie się spotkanie: "Idzie nowe - czego oczekują od pracodawcy konsultanci XXI wieku - trendy w strategii rekrutacyjnej firmy doradczej".
Zgodnie z szacunkami, do 2025 roku 75 proc. pracowników na świecie będą stanowili przedstawiciele pokolenia Y - millenialsów. To 18-33-latkowie, skoncentrowani na pracy, ale stawiający na elastyczne warunki zatrudnienia, skłonni do trudnych decyzji i poświęceń, ale ceniący zrównoważenie życia osobistego i pracy.
Czytaj też: Zarządzanie pokoleniami w firmie to wyrzucanie pieniędzy w błoto
Aby nadążyć za ich potrzebami i utrzymać wartościowych ludzi, pracodawcy, w tym firmy doradcze, muszą wprowadzać innowacje do swoich strategii rekrutacyjnych i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom coraz bardziej wymagających pracowników. Podczas wydarzenia, eksperci firmy doradczej EY przedstawią aktualne trendy w rekrutacji. Zaprezentują również strategię rekrutacyjną, której celem jest pozyskiwanie najbardziej wartościowych pracowników - konsultantów XXI wieku.
Deloitte z kolei przedstawi wnioski z raportu "Tredny HR 2017", a Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawi raport "Warunki prowadzenia firm w Polsce 2017". W 2016 roku Polska była jedną z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek Unii Europejskiej. Mimo tego ubiegłorocznego wzrostu i tak nie można uznać za satysfakcjonujący. Uproszczenie prawa gospodarczego, prawa podatkowego i obniżenie pozapłacowych kosztów pracy – oto główne rekomendacje ZPP w zakresie poprawy warunków prowadzenia firm w Polsce.
W środę (15 marca) zbierze się zespół problemowy Rady Dialogu Społecznego ds. zamówień publicznych. Podczas posiedzenia omówione zostaną przygotowania administracji państwowej i samorządowej do zmian kosztów pracy w usługach świadczonych w ramach zamówień publicznych, w związku ze zmianą prawa od 1 stycznia 2017 r. W posiedzeniu weźmie udział m.in. Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia.
Od środy (15 marca) składanie rocznych PIT-ów zostanie maksymalnie uproszczone . Wystarczy złożyć on-line wniosek PIT-WZ, a urząd skarbowy sam przygotuje zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada. Będzie to najprostszy, najszybszy i najpewniejszy sposób rozliczenia dochodów. Więcej na ten temat czytajcie tutaj.
W środę swoje święto będą obchodzili piekarze i cukiernicy. Kulinarne święto nie skończy się jednak w środę. W czwartek (16 marca) rozpocznie się trzydniowa impreza Food Show w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas której będzie można spotkać nie tylko wyśmienitych kucharzy i skosztować ich dań, ale i zapoznać się z kulisami prowadzenia biznesu gastronomicznego oraz poznać najnowsze trendy w świecie kulinariów. Nie zabraknie również dyskusji na temat rynku pracy w branży gastronomicznej. Więcej informacji na temat tego wydarzenia znajdziecie tutaj.
Czytaj też: Praca w gastronomii jest, ale kelnerów i kucharzy jak na lekarstwo
W czwartek (16 marca) GUS przedstawi również informację na temat przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2017 r.
Jeszcze tego samego dnia zbierze się również zespół tematyczny ds. transportu lotniczego i obsługi lotniskowej. Rada będzie obradować również w piątek (17 marca). Zbierze się wówczas zespół problemowy ds. usług publicznych. Tematyką posiedzenia będzie m.in. wdrożenie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Podana zostanie również informacja przewodniczącego zespołu z posiedzenia Prezydium RDS z dnia 16 lutego 2017 r. w sprawie powołania podzespołu ds. ochrony zdrowia działającego w ramach zespołu problemowego ds. usług publicznych.
W ostatnim dniu tygodnia odbędzie się również konferencja Forum Obywatelskiego Rozwoju "Zatory płatnicze: duży problem dla małych firm" podczas której zostanie przedstawiony raport z badania FOR. Okazuje się, że inwestycje polskich przedsiębiorstw są niższe niż w krajach naszego regionu. Jednym z powodów niskich inwestycji są zatory płatnicze. Raport FOR analizuje zarówno przyczyny, jak i konsekwencje zatorów płatniczych.
Piątek (17 marca) to również ostatni dzwonek na złożenie wniosku w konkursie ogłoszonym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie w ramach RPO WZ 2014-2020, w którym Powiatowe Urzędy Pracy mogą zasilić swój budżet 45 mln zł na podnoszenie kwalifikacji, wspieranie mobilności i staże. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)