PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rynek pracy 2021. Cudzoziemcy, renegocjacja warunków pracy, automatyzacja i praca zdalna

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 14 gru 2020 13:45

Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” wynika, że 68 proc. polskich firm nie jest gotowych na automatyzację swoich procesów. Tylko co czwarty pracodawca deklaruje, że sobie z tym poradzi. To niepokojące biorąc pod uwagę, że to, co miało być zmianą ewolucyjną, przez pandemię stało się wręcz… rewolucją. Jakie inne trendy w przyszłym roku będą widoczne na rynku pracy?

Rynek pracy 2021. Cudzoziemcy, renegocjacja warunków pracy, automatyzacja i praca zdalna
Z danych Eurostatu wynika, że Polska znalazła się na czele krajów Unii Europejskiej pod względem liczby wydanych pozwoleń na pobyt. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Rekrutacja specjalistów z zagranicy, automatyzacja i robotyzacja. To jedne z głównych trendów, jakie będą miały miejsce w 2021 roku na rynku pracy.
  • Rok 2020 na rynku pracy stał pod znakiem dynamicznych, często wymuszonych procesów - ocenia Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, ekspert rynku pracy.
  • Jego zdaniem w przypadku pracy zdalnej. Dla firm wyzwaniem jest m.in. monitoring postępów pracy na odległość czy odpowiednie zabezpieczenie danych firmowych.

Rok 2021 przyniesie sporo zmian na rynku pracy. Wiele z nich miało swój początek już jakiś czas temu, jednak okres pandemii znacznie je przyspieszył. Tak jest m.in. z automatyzacją i robotyzacją pracy czy też warunkami pracy zdalnej. 

1. Specjaliści z Ukrainy

Z danych Eurostatu wynika, że Polska znalazła się na czele krajów Unii Europejskiej pod względem liczby wydanych pozwoleń na pobyt. W 2019 roku przyjęliśmy najwięcej cudzoziemców spoza wspólnoty - 724 tys. osób, w tym głównie z Ukrainy. W 2020 roku utrzymanie pozycji lidera nie jest takie oczywiste. Początek pandemii wyhamował migrację zarobkową. Z danych Straży Granicznej wynika, że w pierwszej fali koronawirusa z Polski wyjechało nawet 250 tys. Ukraińców. Największy odpływ pracowników mamy jednak za sobą.

- Już na początku pandemii, wspólnie z Pracodawcami RP, postulowaliśmy o zawarcie w tarczy antykryzysowej zapisów pozwalających na automatyczne odnawianie wiz dla pracowników z zagranicy na czas obowiązywania stanu epidemicznego i dwa tygodnie po jego zakończeniu. Dzięki temu zatrzymaliśmy w kraju nawet do 500 tys. osób z Ukrainy - mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, ekspert rynku pracy.

Jak dodaje, nadal jednak saldo migracyjne jest ujemne, co oznacza, że więcej osób wyjeżdża niż przyjeżdża. Jego zdaniem ten trend utrzyma się na początku przyszłego roku, a to jak długo potrwa będzie zależało od sytuacji epidemicznej w kraju i na świecie. Warto jednak podkreślić, że jeżeli wejdzie w życie ustawa o zapewnieniu kadr medycznych na czas obowiązywania stanu epidemicznego, do Polski przyjadą lekarze i pielęgniarki z Ukrainy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek pracy 2021. Cudzoziemcy, renegocjacja warunków pracy, automatyzacja i praca zdalna

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA