×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rynek pracy 2019. To dobry czas dla pracownika i... dla technologii

  • Autor: RAF
  • 17 gru 2019 20:00

Rok 2019 na rynku pracy upłynął pod znakiem najniższych od 30 lat wskaźników bezrobocia.  Taki stan gospodarka osiągnęła przy jednoczesnym braku stabilności zatrudnienia i rosnącym znaczeniu elastycznych form współpracy. Pracodawcy borykają się z brakiem kandydatów do pracy. Mają problem przede wszystkim w segmencie pracowników umysłowych oraz wśród wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Mamy do czynienia z dynamicznie zmieniającym się otoczeniem. Technologie coraz częściej dyktują kierunek zmian na rynku pracy. Postępująca automatyzacja i robotyzacja wpływają na wszystkie sfery i branże, w tym także HR.

Rynek pracy 2019. To dobry czas dla pracownika i... dla technologii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Według danych GUS bezrobocie w trzecim kwartale 2019 roku spadło do 5,1 proc., co z kolei oznacza najniższy poziom bezrobocia od 1990 roku.
  • Rozwój gospodarki i rosnące potrzeby pracodawców wymuszą zatrudnienie dodatkowego 1,5 mln osób, ale konsekwencje tych trendów mogliśmy obserwować już w tym roku.
  • Rok 2019 pokazał, że digitalizacja to nie tylko nowe narzędzia pracy, ale kompletna zmiana modelu biznesowego.

Według metodologii Eurostatu w 2019 roku w Polsce stopa bezrobocia wynosiła 3,7 proc., co plasuje nas w czołówce krajów Unii Europejskiej o najniższym bezrobociu. Według danych GUS bezrobocie w trzecim kwartale spadło do 5,1 proc., co z kolei oznacza najniższy poziom bezrobocia od 1990 roku. 

Luki na rynku pracy 

-Te optymistycznie wyglądające wskaźniki nie mówią jednak całej prawdy o naszym rynku pracy w 2019 roku. Druga strona to pogłębiający się deficyt kadr, dotyczący już nie tylko dobrze opłacanych branż, ale również wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Wśród najtrudniejszych do zrekrutowania stanowisk, obok programistów i specjalistów IT, wymienia się także operatorów maszyn i wózków widłowych, elektryków czy pracowników w segmencie produkcji - mówi Natalia Bogdan, prezes zarządu Agencji Pracy Jobhouse. 

Jak wynika z 10. edycji Barometru Rynku Pracy firmy Work Service, ponad 45 proc. przedsiębiorstw zamierza w najbliższym czasie uruchomić rekrutacje pracowników w celu utrzymania lub zwiększenia poziomu zatrudnienia. Połowa pracodawców (49,7 proc.) deklaruje, że ma problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Obecnie najczęściej pojawiające się problemy rekrutacyjne dotyczą pracowników niższego (25,1 proc.) i średniego szczebla (14,9 proc.).

Kamil Fejfer, autor książki „Zawód”, na łamach „Newsweeka” podkreśla, że narzekanie pracodawców na brak pracowników to przejaw nieudolności polskich firm. W „Newsweeku” Kamil Fejfer mówi również, że obecny rynek pracy to rynek nieudolnego pracodawcy, który wytwarza nisko wydajne produkty, niewiele płaci, niechętnie inwestuje w rozwój pracowników i swoich biznesów.

Według raportu firmy doradczej PwC luka na rynku pracy w ciągu kolejnych sześciu lat jeszcze się powiększy. Rozwój gospodarki i rosnące potrzeby pracodawców wymuszą zatrudnienie dodatkowego 1,5 mln osób, ale konsekwencje tych trendów mogliśmy obserwować już w tym roku. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek pracy 2019. To dobry czas dla pracownika i... dla technologii

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA