×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rynek pracownika przetrwa kryzys, ale nie w każdej branży

Przejrzysta komunikacja z zespołem jest kluczem do przetrwania trudnych czasów epidemii COVID-19. Nawet jeśli nie można uniknąć redukcji zatrudnienia, to na pewno można zminimalizować jej negatywne skutki. Takie wnioski płyną z webinaru „Zespół w firmie. Trudne decyzje w trudnych czasach”, zorganizowanego w ramach Incredible Acadamy - przedsięwzięcia dla start-upów, którego inicjatorem jest Sebastian Kulczyk.

Rynek pracownika przetrwa kryzys, ale nie w każdej branży
Praca zdalna wymusza zmiany w zarządzaniu zespołem (fot. Shutterstock.com)
REKLAMA
  • Pracownicy powinni na bieżąco być informowani o położeniu firmy oraz źródłach jej przychodów. Z kolei zwolnienia wywołane przez kryzys należy skupić w jednym momencie, a nie rozciągać w czasie.
  • Mimo kryzysu nie można mówić o końcu rynku pracownika. Wszystko zależy od konkretnej branży.
  • Partnerem Incredible Academy są European Tech and Start-up Days, czyli wydarzenie towarzyszące Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach.

Kryzys, jaki spowodowała pandemia COVID-19, jest przyczyną wielu trudnych decyzji w firmach - także decyzji kadrowych. Obcięte etaty, zamrożone premie i podwyżki czy w końcu zwolnienia - te wszystkie zjawiska stały się teraz częstsze w firmowej rzeczywistości. Niełatwych działań nieraz nie da się uniknąć, ale na pewno powinny one w jak najmniejszym stopniu wpływać negatywnie na morale w firmie i deprymowanie zespołu.

Obecny kryzys jest o tyle trudny, bo właściwie nie ma dla niego dobrego materiału porównawczego z przeszłości.

- Czasy są trudne dla wszystkich, szczególnie dla młodych ludzi, którzy nigdy przed taką sytuacją kryzysu nie stanęli. Są trudne z tego względu, że to jest kryzys inny niż te dotychczasowe. Poprzedni taki to w zasadzie hiszpanka. Nie mamy do czego sięgać, nie mamy danych. Dla wszystkich jest to ciężka sytuacja, doradcy też nie mają gotowych wzorców, którymi mogliby się podzielić - stwierdziła Iwona Suchomska, prezes firmy Keystone Consulting, która od 20 lat związana jest z branżą HR.

Zastrzegła jednak, że na pewno cięcia na pracownikach powinny stanowić ostatni etap ograniczania kosztów.

- Jeżeli przychodzi ten trudny moment, że trzeba ciąć koszty, to pamiętajmy o tym, że spróbujmy zająć się wszystkimi kosztami, ale nie ludzkimi. Ludzie to jest kapitał firmy, to nie jest koszt - podkreśliła.

Czytaj także: Start-upy nie zmieściły się za rządową tarczą

Maciej Noga, dyrektor zarządzający Pracuj Ventures, współzałożyciel oraz przewodniczący rady nadzorczej grupy Pracuj, powiedział z kolei, że trzeba bardzo dokładnie ocenić sytuację firmy i zastanowić się, gdzie można poszukać kosztów innych niż osobowe.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rynek pracownika przetrwa kryzys, ale nie w każdej branży
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • gość33 2020-06-22 14:10:14

    Wiem, ale nie powiem w jakich branżach i co konkretnie i jak się zmieni, czyli artykuł o niczym. A rynku pracownika nawet w IT od lat w Polsce nie ma, więc dajcie już spokój takim publikacjom. Nawet z IT Polacy po rynek pracownika jadą do Niemiec, więc o czym tu pisać?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA