×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

"Financial Times" wybrał Georgea Sorosa człowiekiem roku 2018

  • Autor: PAP/GP
  • Opublikowano: 19 gru 2018 13:26

George Soros, pochodzący z Węgier amerykański miliarder, filantrop i jeden z najbardziej znanych inwestorów giełdowych na świecie, został uznany przez brytyjski dziennik "Financial Times" za "człowieka roku 2018".

"Financial Times" wybrał Georgea Sorosa człowiekiem roku 2018
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Dziennik uzasadnia wybór nie tylko majątkiem wyróżnionego, ale i jego zaangażowaniem w ideę liberalnej demokracji.
  • Podkreśla się w publikacji o wyróżnieniu jego zaangażowanie, które trwa już ponad 30 lat.
  • Soros znalazł się dzięki decyzji Financial Times obok takich postaci jak: Donald Trump (2016), Angela Merkel (2015), Steve Jobs (2010), Barack Obama (2008), czy Lech Wałęsa.

 

"Wybór człowieka roku, dokonywany przez Financial Times, jest zazwyczaj odzwierciedleniem osiągnięć. W przypadku Sorosa w tym roku jego wybór dotyczy również wartości, które reprezentuje" - wskazała gazeta kół gospodarczych i jeden z najbardziej opiniotwórczych dzienników w Europie.

88-letni Soros jest określany jako "ojciec funduszy hedgingowych", ale także jako "orędownik demokracji liberalnej i otwartego społeczeństwa" - idei, które "zatriumfowały podczas zimnej wojny, a dzisiaj są oblegane ze wszystkich stron od Rosji Władimira Putina po Amerykę Donalda Trumpa" - czytamy w "FT".

Dziennik wskazuje, że Soros przez ponad trzy dekady "wykorzystał swoją filantropię do walki z autorytaryzmem, rasizmem i nietolerancją". "Dzięki swemu długiemu zaangażowaniu w otwartość, wolność mediów i prawa człowieka ściągnął (na siebie) gniew autorytarnych reżimów i, w coraz większym stopniu, narodowych populistów, którzy nadal zyskują na popularności, zwłaszcza w Europie" - czytamy w londyńskiej gazecie.

Sylwetka

Pochodzący z Węgier miliarder, znany w świecie finansów ze swego spektakularnego i skutecznego ataku na Bank Anglii i funta szterlinga w 1992 roku, stał się kozłem ofiarnym nacjonalistów i zwolenników teorii spiskowych w Europie i Stanach Zjednoczonych, którzy w szczególności oskarżają go wspieranie nielegalnej imigracji poprzez swoje działania humanitarne - pisze AFP. W roku 1992 Soros swymi operacjami walutowymi znacznie osłabił kurs funta szterlinga, zarabiając na tym blisko miliard dolarów.

W sierpniu fundacja Sorosa przeniosła swoją siedzibę z Budapesztu do Berlina po przyjęciu przez rząd Viktora Orbana szeregu ustaw pod hasłem "Stop Soros".

Z kolei w USA prezydent Donald Trump oskarżył miliardera, głównego sponsora Demokratów, o finansowanie demonstrantów protestujących przeciwko zatwierdzeniu Bretta Kavanaugh na sędziego Sądu Najwyższego. W październiku do Sorosa, podobnie jak do innych przeciwników amerykańskiego prezydenta, została wysłana paczka z urządzeniem wybuchowym.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Financial Times" wybrał Georgea Sorosa człowiekiem roku 2018
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA