×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wyznaczeni dowódcy kolejnych brygad WOT

  • Autor: PAP/JS
  • 15 sty 2018 17:04

Rozpoczyna się formowanie brygad obrony terytorialnej w woj. pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, wielkopolskim i śląskim; wyznaczono oficerów, którzy obejmą dowództwo tych brygad – poinformowało Dowództwo WOT.

Wyznaczeni dowódcy kolejnych brygad WOT
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Utworzenie siedmiu jednostek w Polsce centralnej to kolejny etap formowania WOT. Na początku stycznia wyznaczono dowódców brygad w woj. świętokrzyskim, łódzkim i pomorskim.
  • Budowa WOT jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych rozpoczęła się na początku 2017 roku.
  • Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 7,6 tys. tys. żołnierzy, w tym około 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Dowódcą 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej został płk Grzegorz Kaliciak, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. T. Kościuszki, uczestnik czterech misji w Iraku i Afganistanie, szef sztabu 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. Na drugiej zmianie PKW w Iraku Kaliciak był dowódcą kompanii rozpoznawczej w czasie największego wówczas starcia z ruchem oporu. Dowodził walkami o budynek lokalnych władz (z angielska nazywany City Hall) w Karbali w 2004 r.

Dowództwo 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT objął - płk Krzysztof Stańczyk, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu, uczestnik pięciu misji zagranicznych, w tym na Wzgórzach Golan, i - trzykrotnie - w siłach ISAF w Afganistanie, gdzie budował system szkoleń żołnierzy oraz sztabu 3. brygady afgańskiej w prowincji Ghazni. W Dowództwie WOT jest szefem oddziału rodzaju wojsk w zarządzie operacyjnym.

11. Małopolską Brygadą OT będzie dowodził płk Krzysztof Goncerz. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki, karierę wojskową zaczynał w 6. brygadzie desantowo-szturmowej, uczestniczył w tworzeniu wojsk specjalnych. Na misji w Afganistanie koordynował działanie sił specjalnych w działaniach bojowych. Dotychczas zajmuje stanowisko szefa zarządu operacyjnego w Dowództwie WOT.

Dowódcą 12. Wielkopolskiej Brygady OT został ppłk Rafał Miernik, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, szef szkolenia 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, dowódca kompanii bojowej na misji w Iraku i batalionu w Afganistanie. Dowodził zgrupowaniem bojowym Alfa i bazą Ghazni podczas IX zmiany PKW Afganistan. Dowodził także blisko tysięcznym batalionem manewrowym w dyżurze grupy bojowej UE, a w kraju przez pięć lat 7. batalionem Strzelców Konnych Wielkopolskich.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wyznaczeni dowódcy kolejnych brygad WOT
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA