Rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy

Rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. To już szósta edycja tego wydarzenia. Zaplanowano trzy dni debat o gospodarce oraz o migracjach także za pracą we współczesnej Europie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

7 maj 2014 5:12


Szósta edycja Kongresu odbywa się w dniach 7-9 maja, w ważnym czasie dla Unii Europejskiej. 9 maja obchodzony jest Dzień Europy, a w maju mija także 10 lat od największego w historii rozszerzenia UE o dziesięć państw, w tym kraje Europy Centralnej i republiki nadbałtyckie.

Relację na żywo można oglądać tu 

Organizatorzy podczas trzech kongresowych dni w Katowicach spodziewają się ok. 6000 uczestników, 700 prelegentów, a także 500 akredytowanych dziennikarzy z polskich i zagranicznych redakcji.

Europejski Kongres Gospodarczy według opublikowanych niedawno analiz, znalazł się wśród dziewięciu największych kongresów w Europie - jako jedyne takie wydarzenie organizowane w Polsce. Zostało one sklasyfikowane w tej samej grupie co m.in. Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim Davos.

Miejscem debat, a zaplanowano ok. 100 sesji dyskusyjnych, będą trzy hotele - Qubus, Angelo i Monopol, oraz Centrum Kultury Katowice. Inauguracja, podobnie jak rok temu, odbędzie się w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek.

Wiodącą tematyką Kongresu, podobnie jak podczas jego poprzednich edycji, będzie energetyka, która nabiera jeszcze ważniejszego znaczenia w kontekście wydarzeń geopolitycznych ostatnich miesięcy, a także reindustrializacja Europy.

Bardzo ważnym tematem będzie także umowa o wolnym handlu pomiędzy USA a UE. Jak wskazują eksperci, powstanie wspólnego rynku z potencjałem 800 mln mieszkańców może wygenerować korzyści dla każdej ze stron umowy rzędu 500 mld euro.

Stąd m.in. podczas Kongresu jest planowana obecność negocjatorów umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a USA, którzy dotychczas nie zabierali publicznie głosu, a także cykl spotkań nt. współpracy gospodarczej Polski i Europy z Afryką czy Chinami.

Europejski Kongres Gospodarczy 2014 w Katowicach to także debaty i sesje poświęcone takim dziedzinom gospodarki i życia publicznego jak: finanse, górnictwo i hutnictwo, samorządność i polityka regionalna, infrastruktura, transport i logistyka, budownictwo i nieruchomości oraz rynek spożywczy i rynek zdrowia.

Wśród prelegentów Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2014 w Katowicach znajdą się m.in.: Zdeněk Bakala, wiceprezes, dyrektor New World Resources (NWR), współzałożyciel BXR Group, Essossimna Legzim-Balouki, minister handlu i promocji sektora prywatnego Togo, Elżbieta Bieńkowska, wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju RP, Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej RP, Ignacio Garcia Bercero, główny negocjator transatlantyckiego partnerstwa z ramienia UE, a także Dan Mullaney, główny negocjator umowy z ramienia USA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Wolontariusz 2014-05-09 16:53:43

Nieprawda. Wolontariat bardzo udany, nie tylko za wpis do CV. W ogóle Kongres bardzo przypadł mi do gustu, organizacja wzorowa!

observer 2014-05-08 17:20:38

Mam nadzieję, że nie wpadliście na głupi pomysł wolontariuszowania tam za wpis w CV. Organizacja żałosna, nadęte buce, nigdy więcej!