Rozdzielanie pracy i życia powoduje więcej szkód niż pożytku?

• Pracownicy, którzy mogli elastycznie dopasować swój sposób pracy do rodzinnych obowiązków, co prawda częściej błądzą myślami, ale rzadziej dopada ich spadek wydajności.
• Długofalowo lepszą strategią może być zacieranie granic pomiędzy życiem osobistym a pracą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rozdzielanie pracy i życia powoduje więcej szkód niż pożytku?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

29 wrz 2016 10:42


Częste zmiany między obowiązkami pracowniczymi a domowymi mogą być męczące. Dlatego wiele osób stara się oddzielać życie zawodowe od osobistego, wyznaczając wyraźnie czas na pracę i osobno czas na życie. Okazuje się jednak, że takie jasne granice niekoniecznie są najlepszą drogą do dobrego samopoczucia i dobrych wyników.

Według autorów pracy „Out of Sight, Out of Mind? How and When Cognitive Role Transition Episodes Influence Employee Performance” opublikowanej w serwisie Human Relations, w dłuższej perspektywie bardziej opłaca się pozwolić czasem pracownikom odbierać prywatne telefony niż ustalać sztywne granice.

Badacze z uniwersytetów Ball State i Saint Louis dowodzą, że osoby, u których granica między pracą a domem jest płynna, nauczyły się łatwo i bez wysiłku przechodzić pomiędzy tymi dwiema domenami. Z kolei osoby, które miały sztywno ustaloną granicę, doświadczyły spadku wydajności.

Pracownicy na elastycznych stanowiskach, którzy mogli dostosować godziny pracy do obowiązków rodzinnych, poradzili sobie lepiej. Choć ich myśli częściej błądziły między sprawami zawodowymi a osobistymi, to ich wydajność spadała łagodniej nawet, gdy zmagali się z rodzinnymi problemami.

– Wygląda na to, że integracja jest lepszą długoterminową strategią niż segmentacja, jeśli chodzi o utrzymanie dobrej jakości życia i wysokich wyników pracy – piszą autorzy.

Badanie bazuje na przeprowadzonej z udziałem 600 pracowników ankiecie Sloan 500 Family Study, obejmującej rodziny z klasy średniej w Stanach Zjednoczonych, w których obydwoje małżonkowie zarabiają.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

q 2016-09-30 08:26:03

ale pierdoly , sponsorowane dodajmy