PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Równowaga między pracą i życiem prywatnym - to się opłaca

  • Autor: ang
  • 27 sie 2013 23:27

Jak wynika z badania zrealizowanego w ramach Programu Najlepsi Pracodawcy 2012, ponad połowa (55 proc.) osób zatrudnionych w badanych firmach przyznaje, że udaje im się zachować odpowiednią równowagę między życiem zawodowym a osobistym.

Równowaga między pracą i życiem prywatnym - to się opłaca
REKLAMA

Wskaźnik zaangażowania w grupie osób, którym udaje się zachować odpowiednią równowagę plasuje się na poziomie 59 proc., a więc wyżej niż średnio w Polsce 2012 (48 proc.). W grupie pracowników, którzy zdecydowanie nie zgodzili się lub nie zgodzili się, że zachowują taką równowagę, współczynnik zaangażowania jest znacznie niższy i wynosi tylko 18 proc.

Równowaga praca - życie jest jednak jednym z czynników, które w małym stopniu wyróżniają organizacje Najlepszych Pracodawców od wyniku, jaki możemy zaobserwować średnio w Polsce.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nie budzi zaskoczenia fakt, że osoby, które dobrze radzą sobie z utrzymaniem równowagi między pracą a życiem osobistym, ogólnie lepiej oceniają środowisko pracy kreowane przez swoich pracodawców i czują się zaangażowane w pracę.

Zdecydowanie lepiej pracownicy ci oceniają merytoryczne kompetencje swoich przełożonych, efektywność procesów i procedur funkcjonujących u pracodawcy oraz dotrzymywanie obietnic przez pracodawców. Pracownicy ci mają także poczucie, że stanowią cenny zasób organizacji, odpowiednio wynagradzany i doceniany.

Dostrzegają, że firma dba o zatrzymanie w firmie ważnych osób, a więc dba także o to, aby pracownicy mieli czas na odpoczynek i zachowywali właściwy poziom energii.

Zadanie dla pracodawcy i dla pracownika

Aspekty środowiska pracy, które najsilniej wpływają na zachowywanie przez pracowników równowagi między życiem zawodowym a prywatnym to: procesy i procedury wspomagające wydajną pracę, dbałość firmy o budowanie stabilnego zespołu pracowników ważnych dla firmy oraz efektywna współpraca między jednostkami organizacyjnymi.

Warto przyjrzeć się wyżej wymienionym czynnikom w organizacji i poszukać przyczyn nieefektywności, które mogą tkwić w zbyt długich czy skomplikowanych procedurach, biurokracji czy niedziałających systemach.

Zdarza się niestety tak, że kadra kierownicza zamiast poszukiwać sposobów na wyeliminowanie nadgodzin w środowisku pracy, poszukuje przyczyn w samych pracownikach, wysyłając ich na kursy „work life - balance", a to nie prowadzi do budowania zaangażowania zespołu. Kompetencje menedżerów do właściwego organizowania pracy swojego zespołu mają także duże znaczenie w budowaniu w firmie kultury pracy wspierającej równowagę praca - życie osobiste pracowników.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Równowaga między pracą i życiem prywatnym - to się opłaca

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA