PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rotacja i absencja chorobowa. To bolączki polskich pracodawców

  • Justyna Koc
    jk
  • 4 wrz 2019 11:30

Jak podaje Sedlak & Sedlak, w 2018 roku rotacja pracowników wyniosła 16,2 proc., a więc niemal była na identycznym poziomie jak rok wcześniej. Za jej wysoki poziom odpowiadały przede wszystkim częste rezygnacje pracowników.

Rotacja i absencja chorobowa. To bolączki polskich pracodawców
Zdrowie pracowników nabiera na znaczeniu wraz z trudnościami na rynku pracy. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Z badania Sedlak & Sedlak wynika, że w 2018 r. najczęściej z pracy rezygnowali handlowcy, najrzadziej pracownicy produkcji.
  • Wydłużył się z kolei średni czas rekrutacji pracowników fizycznych oraz specjalistów.
  • Jeśli chodzi o absencję chorobową, to pracownicy produkcyjni byli nieobecni w pracy znacznie częściej niż pracownicy usług czy handlu.

Eksperci firmy Sedlak & Sedlak podkreślają, że poziom rotacji i rezygnacji był mocno zróżnicowany pomiędzy firmami o różnym profilu działalności. Najczęściej z pracy rezygnowali handlowcy, najrzadziej pracownicy produkcji. Poziom rotacji i rezygnacji był również mocno zróżnicowany regionalnie. Najwyższy był w centrum, najniższy na wschodzie.

Różnice w poziomie „przywiązania organizacyjnego” pracowników poszczególnych sektorów widoczne były również w wartości wskaźnika średni staż pracy. Pracownik produkcji pracował w jednym zakładzie średnio dwa lata dłużej niż zatrudniony w handlu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Coraz trudniej jest pozyskać pracowników 

W porównaniu do poprzedniej edycji badania firmy Sedlak & Sedlak, wydłużył się średni czas rekrutacji pracowników fizycznych oraz specjalistów (odpowiednio o 3 i 7 dni).

Bez zmian pozostał czas rekrutacji kadry kierowniczej. Najwięcej czasu na zrekrutowanie pracownika musiały poświęcić firmy produkcyjne.

Wydłużenie czasu rekrutacji przełożyło się na wzrost jej skuteczności. W porównaniu do poprzedniej edycji badania firmom udawało się zapełnić więcej wakatów. Poprawa efektywności rekrutacji widoczna jest również we wzroście odsetka umów przedłużonych po okresie próbnym.

Absencja chorobowa

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rotacja i absencja chorobowa. To bolączki polskich pracodawców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA