PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rośnie zadłużenie firm jednoosobowych w Polsce

 • Karolina Markowska
  KM
 • 30 paź 2019 16:20

Współpraca z nierzetelnymi kontrahentami mocno wpływa na płynność finansową jednoosobowych działalności gospodarczych. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Długów, w ciągu trzech ostatnich miesięcy zadłużenie najmniejszych firm wzrosło o prawie 162 mln zł

Rośnie zadłużenie firm jednoosobowych w Polsce
Współpraca z nierzetelnymi kontrahentami mocno wpływa na płynność finansową firm (fot. Pixabay)
REKLAMA
 • Z badania „Indeks Przedsiębiorczości Tax Care 2019” wynika, że w Polsce przybywa średnio 916 jednoosobowych firm dziennie, to o 130 nowych pomysłów na biznes więcej niż 5 lat temu. 
 • Wraz ze wzrostem liczby firm rośnie ich zadłużenie. Od lipca 2019 roku zwiększyło się o prawie 162 mln zł i wynosi już 5,2 mld zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.
 • Przybywa także dłużników. Obecnie w rejestrze widnieje ponad 194 tys. przedsiębiorców (o 4665 więcej niż w lipcu).

Powodem problemów najmniejszych przedsiębiorców są przede wszystkim zatory płatnicze. Jak pokazują statystyki mają oni do odzyskania od swoich dłużników prawie 813 mln zł.

Ponad 4 miesiące bez pieniędzy

Najbardziej zadłużona jest branża handlowa. Dług najmniejszych sklepów i hurtowni sięga obecnie 1,5 mld zł (o 40 mln zł więcej niż w lipcu). Rośnie zadłużenie małych zakładów budowlanych, przewoźników, oraz firm z branży przemysłowej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z raportu „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, mikro i małe firmy czekają na zapłatę od swoich klientów średnio 119 dni.

- Prawie połowa mikroprzedsiębiorstw przyznaje, że przez opóźnienia w płatnościach same nie mogą regulować swoich zobowiązań. W przypadku małych firm, czyli zatrudniających od 10 do 49 osób, problem ten dotyka co trzeciej. Zatory płatnicze, w dużej mierze wywoływane są przez spółki prawa handlowego. Według naszych danych, to właśnie one muszą oddać małym przedsiębiorcom 337 mln zł, co stanowi lekko ponad 41 procent wszystkich należności JDG-ów - tłumaczy Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

 Ogólne zadłużenie firm wpisanych do Krajowego Rejestru Długów wynosi ponad 9,4 mld zł. Ponad połowę tej kwoty muszą oddać właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych.

- Jednoosobowe działalności gospodarcze pod względem prawnym są bardziej zagrożone utratą majątku właściciela niż spółki prawa handlowego, w których to odpowiedzialność właścicieli bądź zarządu jest ograniczona do kapitału zakładowego, często równego 5 tys. zł. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą za zobowiązania firmy odpowiada całym swoim majątkiem - tłumaczy Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy.

Ustawa antyzatorowa ratunkiem

Jak podkreślają specjaliście sytuacje może poprawić ustawa antyzatorowa. Zbiór ustaw, które zostały zmienione w jej ramach wymusza m.in. na większych firmach maksymalny czas zapłaty sięgający 60 dni. Podmioty publiczne z kolei będą musiały regulować swoje należności w ciągu 30 dni. Obecnie średni czas oczekiwania na zapłatę wynosi 4 miesiące i 6 dni.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rośnie zadłużenie firm jednoosobowych w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • peko 2019-11-03 15:53:01

  I właśnie dlatego sptawdzam kontrahentów w KRD...

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA