Rośnie rola dyrektorów działu prawnego w firmach

• Jak wynika z raportu „Prawnicy przedsiębiorstw: dziś i jutro”, przygotowanego przez kancelarię PwC Legal i Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw (PSPP), pozycja dyrektora działu prawnego uległa w ostatnich latach zdecydowanemu wzmocnieniu.
• Jednocześnie niemal 60 proc. działów prawnych firm regularnie współpracuje z kancelariami prawnymi.
• O wyborze kancelarii decydują przede wszystkim relacje i zaufanie do niej, a nie cena usług.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rośnie rola dyrektorów działu prawnego w firmach

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

24 cze 2016 10:27


Jak wynika z raportu „Prawnicy przedsiębiorstw: dziś i jutro”, przygotowanego przez kancelarię PwC Legal i Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw (PSPP), 81 proc. respondentów badania, przeprowadzonego na potrzeby raportu wśród prezesów firm i dyrektorów działów prawnych, stwierdziło, że zakres obowiązków członków działów prawnych uległ rozszerzeniu w ostatnich 3 latach.

Obowiązków przybyło przede wszystkim zatrudnionym w firmach międzynarodowych oraz pracownikom organizacji średniej wielkości. Podstawowym zadaniem dyrektora działu prawnego jest świadczenie bezpośredniej pomocy prawnej oraz współpraca z klientami wewnętrznymi. Respondenci stosunkowo mało czasu poświęcają na zarządzanie ludźmi.

Wyniki badania potwierdziły znacznie większą wagę działalności prawniczej dyrektorów, niż ich roli menedżerskiej. W większym stopniu są oni wyspecjalizowanymi prawnikami, niż menedżerami zarządzającymi obsługą prawną. Uczestnicy badania wskazali jednak, że będzie to ich zdaniem ulegać zmianom.

Współpraca z kancelariami prawnymi

Wyniki wskazują, że prawie 60 proc. działów prawnych regularnie współpracuje z kancelariami prawnymi. Kolejne 36 proc. respondentów uzależnia taką współpracę od bieżących potrzeb biznesowych. Uczestnicy badania za największe atuty kancelarii uznali specjalistyczną wiedzę (z różnych dziedzin prawa), a także wysoką efektywność pracy.

Najczęściej zlecanymi przez działy prawne firm zadaniami dla kancelarii prawnych są działania związane z postępowaniami sądowymi (70 proc.), fuzjami i przejęciami (45 proc.), podatkami (40 proc.) i prawem pracy (34 proc.). To pewna różnica w porównaniu z badaniem PSPP z 2014 r., w którym na pierwszych miejscach tego zestawienia znalazły się procesy sądowe, obsługa w zakresie prawa handlowego i sprawy windykacyjne.

Jednocześnie, aż 77 proc. dyrektorów działów prawnych przyznało, że widzi zwiększone zapotrzebowanie na prawników z określonymi specjalizacjami. Ponad 25 proc. prezesów i niemal 20 proc. dyrektorów uznało, że poszczególne obszary zadań działów prawnych będą przekazywane kancelariom prawnym. Z kolei 13 proc. prezesów stwierdziło, że całą obsługę prawną przejmą kancelarie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.