Już za kilka dni wejdzie w życie krakowskie porozumienie pomiędzy miastem a przedsiębiorcami w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu. Liczba sklepów biorących udział w pilotażowym programie wzrosła już z 89 do 133 punktów.
W ostatnim czasie kolejni przedsiębiorcy przystąpili do podpisanego 18 czerwca porozumienia pt. „Krakowskie porozumienie - dobre praktyki w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży”, które zakłada ograniczenie sprzedaży alkoholu w godzinach 0.00-5.30 (z wyjątkiem nocy sylwestrowej z 31 grudnia 2019 r. na 1 stycznia 2020 r.).
Kupcy zobowiązali się także do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu wizyjnego, wraz z monitoringiem wizyjnym widocznym dla klientów oraz zawarcia umowy z firmą ochroniarską, która zapewni instalację w punkcie sprzedaży alkoholu przycisku antynapadowego oraz możliwości powiadamiania i przywoływania grupy interwencyjnej.
Czytaj też: Ekspedientka z zarzutami. Sprzedała alkohol nastolatkom
Co więcej, przedsiębiorcy zapewnią miejsce dla wszystkich oczekujących klientów wewnątrz punktu sprzedaży alkoholu, będą też reagować na wszelkie przejawy chuligaństwa i niewłaściwych zachowań.
Pilotażowy program zacznie obowiązywać 1 września i potrwa rok. W każdej chwili mogą do niego przystąpić nowi przedsiębiorcy. Porozumienie z miastem podpisali: Lewiatan Małopolska, Podwawelska Spółdzielnia Spożywców, Kocyk, Quick Holding, Shake s.c. Klimczak Agnieszka, Molo Wojciech, Betmag, Na Zdrówko oraz inni przedsiębiorcy. Otrzymali oni tytuł „Odpowiedzialnego sprzedawcy”, którym mogą oznaczyć prowadzone przez siebie punkty sprzedaży alkoholu.
Czytaj też: Próbują zachęcić do zawodu sprzedawcy, bo szkoły coraz bardziej świecą pustkami
Podmioty, które chciałyby przystąpić do porozumienia, albo mają pytania czy wątpliwości proszone są o kontakt z Wydziałem Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa, al. Powstania Warszawskiego 10, tel. 12 616 93 10, 12 616 93 22, 12 616 92 55 lub mailowo: sa.umk@um.krakow.pl.


KOMENTARZE (0)