PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

"Rolnicza" Solidarność chce zmian w przepisach dotyczących emerytur dla rolników. Co na to prezydent?

  • Autor: PAP/KDS
  • 14 sie 2017 16:32

NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych chce zmian w emeryturach dla rolników. M.in. wnioskuje o wcześniejsze przechodzenie na to świadczenie. W tej sprawie u Andrzeja Dudy, prezydenta RP złożyła autorski projekt nowelizacji ustawy o rentach strukturalnych w rolnictwie oraz projekt zmian w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników.

"Rolnicza" Solidarność chce zmian w przepisach dotyczących emerytur dla rolników. Co na to prezydent?
Adobe Stock
REKLAMA

Nowe przepisy mają umożliwić rolnikom wcześniejsze przechodzenie na emeryturę oraz znieść konieczność zaprzestania działalności rolniczej w związku z przejściem na emeryturę.

- Z dniem 1 stycznia 2018 roku przestają obowiązywać przepisy o umożliwiające rolnikom wcześniejsze przechodzenie na emeryturę. Proponowane w projekcie zmiany umożliwią rolnikom podlegającym ubezpieczeniu w KRUS przekazanie gospodarstwa rolnego w wieku przedemerytalnym i przejście z tego tytułu na rentę strukturalną - napisała w liście do prezydenta przewodnicząca Związku posłanka PiS Teresa Hałas wnioskując o inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Projekt ustawy znosi również warunek zaprzestania działalności rolniczej dla wypłaty całej emerytury rolniczej. Obecnie w Polsce warunkiem otrzymania emerytury rolniczej jest zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej. Jednak zapis ten dyskryminuje rolników, gdyż pracujący w innych dziedzinach działalności gospodarczej nie mają przymusu pozbywania się swojego warsztatu pracy, mogą pobierać emeryturę i kontynuować działalność gospodarczą. Coraz trudniej jest rolnikom przekazać gospodarstwo rolne następcom, z powodu braku chętnych nowych, młodych rolników do podejmowania działalności rolniczej" - czytamy w liście.

Jak powiedziała PAP w poniedziałek szefowa Związku, jeżeli propozycje te spotkają się z akceptacją prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju, która także zajmuje się problemami wsi - a ma nadzieję, że tak będzie - to jest szansa, że prezydent taką inicjatywę podejmie. Dodała że rolnicy są zainteresowani takimi rozwiązaniami. 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Rolnicza" Solidarność chce zmian w przepisach dotyczących emerytur dla rolników. Co na to prezydent?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA