Rolnictwo według zapowiedzi prezydenta Dudy i ministra Jurgiela ma być priorytetem rządu

• Prezydent Andrzej Duda podczas Dożynek Jasnogórskich 4 września podziękował rolnikom za trud ich codziennej pracy.
• Chciałbym, byśmy w działalności na rzecz rolników skupili się na rodzinnym gospodarstwie rolnym, zapisanym w konstytucji - mówił prezydent.
• Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapewnił w niedzielę w Częstochowie, że rozwój obszarów wiejskich i rolnictwa należy do priorytetów rządu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rolnictwo według zapowiedzi prezydenta Dudy i ministra Jurgiela ma być priorytetem rządu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MN

4 wrz 2016 13:52


"Chciałbym, by to rodzinne gospodarstwo rolne było oczkiem w głowie obecnej polskiej władzy, i polskiego rządu, i polskiego parlamentu, a także i mnie, prezydenta RP" - powiedział Duda. Rodzinne gospodarstwo rolne - podkreślił - "wymaga stałego wsparcia na różnych płaszczyznach".

Prezydent mówił ponadto, że "jest już odpowiednia ustawa, która powoduje, że ziemia pozostanie w rękach polskich rolników".

Ziemia bowiem - powiedział - "jest strategicznym dobrem każdego państwa i każdego narodu" i "głupcem jest ten, który pozwala, żeby to strategiczne dobro przechodziło w obce ręce i by stawało się przedmiotem spekulacji".

"Ziemia powinna zostać w rękach polskich rolników" - oświadczył prezydent. Podkreślał, że nie spotkał nigdy rolnika, który chciałby "sprzedać swoją ojcowiznę", natomiast spotkał takich, którzy chcieli nabyć ziemię, by prowadzić jeszcze większe gospodarstwo rolne.

"Jestem przekonany, że temu właśnie będzie służyła ta ustawa, aby ziemia pozostawała w rękach rolników, aby rodziła nam płody rolne" - mówił Duda.

Przypominał o przypadającej w tym roku 35. rocznicy utworzenia NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. "Chylę czoła przed wszystkimi rolnikami, którzy wtedy, w 1980 i 1981 roku, walczyli o prawa rolników" - zaznaczył.

Podkreślił również, że od samego początku prezydentury zabiega o większy eksport polskich produktów rolnych, m.in. do Chin i opowiedział się za "zasadą zrównoważonego rozwoju", by "wyrównywać dysproporcje między miastem, a wsią".

Andrzej Duda: Władze powinny skupić się na rodzinnym gospodarstwie rolnym (fot. Ministerstwo Rolnictwa) Andrzej Duda: Władze powinny skupić się na rodzinnym gospodarstwie rolnym (fot. Ministerstwo Rolnictwa)

Minister Jurgiel wyliczał podczas uroczystości m.in. działania podjęte przez rząd na rzecz poprawy sytuacji rolnictwa i mieszkańców wsi. Zapowiedział przyjęcie paktu dla obszarów wiejskich, przebudowę instytucji obsługujących rolnictwo, nową ustawę o sprzedaży bezpośredniej, ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi, a także wprowadzenie powszechnych ubezpieczeń upraw i zwierząt, wspieranych ze środków budżetowych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.