Rola dyrektorów finansowych ewoluuje. Stają się liderami zmian w przedsiębiorstwach

Rola CFO ulega wyraźnej ewolucji - z menedżerów nadzorujących kwestie księgowe stają się liderami zmian w przedsiębiorstwach. W najbliższym czasie dyrektorzy finansowi będą musieli się zmierzyć z 5 wyzwaniami kluczowymi dla ich rosnącej roli w organizacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rola dyrektorów finansowych ewoluuje. Stają się liderami zmian w przedsiębiorstwach

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

31 gru 2015 15:05


Współczesne tempo zmian technologicznych i społecznych powoduje błyskawiczne nasycanie się rynków, natychmiastowe kopiowanie operacyjnych przewag konkurencyjnych oraz konieczność poszukiwania rentowności pomimo kurczących się marż. Stąd rosnące z roku na rok znaczenie dyrektorów finansowych, którzy z uwagi na wgląd we wszystkie obszary działania przedsiębiorstwa naturalnie pretendują do roli liderów.

Umiejętność optymalizacji kosztów to jednak za mało, by stać się skutecznym liderem zmian w nowoczesnych organizacjach. Aby umiejętnie inicjować i zarządzać całym procesem, trzeba mieć wizję tego, co czeka po jego drugiej stronie oraz rozumieć jego charakter.

Nowa rola dyrektorów finansowych

Nowe trendy w zakresie ewolucji swojej roli w organizacji zaczynają dostrzegać również sami CFO. Z badania ACCA pt. „Tomorrow’s Finance Enterprise” wynika, że 56 proc. dyrektorów finansowych jako najważniejszy obszar ich działania na przyszłość, poza tradycyjnym nadzorem finansowym, uważa doradztwo strategiczne oraz czuwanie nad właściwą realizacją strategii przedsiębiorstw.

Dyrektorzy finansowi muszą nauczyć się wychodzić poza swoją rolę stricte finansową i umieć zaangażować się na poziomie strategii przedsiębiorstwa. Nowe kompetencje wymagane od CFO to przede wszystkim umiejętność strategicznego planowania oraz działania, a także analizy danych, jednak nie tylko finansowych, ale również konsumenckich, rynkowych, makroekonomicznych, nawet tych, które z pozoru mogą mieć niewielki wpływ na organizację i jej otoczenie – mówi Przemysław Pohrybieniuk, dyrektor zarządzający ACCA w Polsce i Krajach Bałtyckich.

Stworzenie analitycznego zaplecza dla zarządu, które pomoże w podejmowaniu ważnych z punktu rozwoju firmy decyzji, to kolejny kluczowy obszar działania „nowych CFO”.

Czytaj też: Płace nie spełniają oczekiwań dyrektorów finansowych i finansistów

– Nowe technologie umożliwiające gromadzenie i analizę ogromnych ilości danych są powszechnie dostępne. Koszt ich wdrożenia przestały być barierą. Głównym ograniczeniem wykorzystywania ich w biznesie jest wyobraźnia managerów. Dlatego CFO, którzy coraz częściej odpowiadają za decyzję dotyczące wdrożeń informatycznych, muszą rozwijać swoje kompetencje w tym zakresie. Dzięki temu będą w stanie wybierać rozwiązania umożliwiające optymalizację działań operacyjnych przedsiębiorstw, jak i tworzenie dodatkowych wartości dla klientów – mówi Piotr Pietrzak, CTO IBM Polska i Kraje Bałtyckie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.