PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rok temu turystyka i gastronomia z rekordowymi wzrostami zatrudnienia. Teraz czekają na cud

Na koniec 2019 r. liczba pracujących w gospodarce narodowej wynosiła w naszym kraju 16,1 mln osób. W stosunku do ostatniego dnia 2018 r. było to więcej o 1,1 proc. Największe wzrosty odnotowano w zakwaterowaniu i gastronomii. Jak wygląda sytuacja po 8 miesiącach pandemii?

Rok temu turystyka i gastronomia z rekordowymi wzrostami zatrudnienia. Teraz czekają na cud
Zakwaterowane i gastronomia to branże, w które koronawirus uderzył z wyjątkową siłą. (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • 30 listopada Główny Urząd Statystyczny podał pełne dane na temat pracujących i wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2019 r.
  • W porównaniu z rokiem 2018 największy wzrost liczby pracujących i przeciętnego zatrudnienia widać w  sekcji zakwaterowanie i gastronomia.
  • Obecnie owa branża należy do tych, które przez walkę z pandemią będzie miała poważny problem z tym, by wyjść na prostą. W niej też liczba rekrutacji jest najmniejsza.

W końcu 2019 r. liczba pracujących w gospodarce narodowej w porównaniu do stanu z 31 grudnia 2018 r. wzrosła w większości sekcji. Największy przyrost liczby pracujących (o 3,9 proc.) odnotowano w skupiającej ponad 300 tys. pracujących sekcji zakwaterowanie i gastronomia.

O ponad 3 proc. wzrosła również liczba pracujących w sekcjach informacja i komunikacja, transport i gospodarka magazynowa oraz budownictwo.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Grafika: GUS
Grafika: GUS

Liczba pracujących zmniejszyła się w trzech sekcjach: obsługa rynku nieruchomości (spadek o 4,2 proc.), w działalności finansowej i ubezpieczeniowej (minus 0,8 proc.) oraz w sekcji rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (obniżka o 0,2 proc.).

W ostatnim dniu 2019 r. największą liczbę pracujących skupiało nadal przetwórstwo przemysłowe. Pracujący w tej sekcji stanowili 17,6 proc. ogółu pracujących w gospodarce narodowej.


Dane: GUS
Dane: GUS

GUS podał również, że w ubiegłym roku o 1,8 proc. - w zestawieniu z 2018 r. - wzrosło przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej. Wynosiło ono 10,8 mln etatów. 

Najwyższy przyrost przeciętnego zatrudnienia – o 6,4 proc. - zdarzył się w sekcji zakwaterowanie i gastronomia. O blisko 6 proc. wzrosło przeciętne zatrudnienie w sekcji informacja i komunikacja.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rok temu turystyka i gastronomia z rekordowymi wzrostami zatrudnienia. Teraz czekają na cud

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA