PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Rodzic aktywny zawodowo. Daj mu czego oczekuje, a zyskasz pracownika na lata

Prawie połowa (48 proc.) polskich matek uważa, że kompetencje nabywane przy wychowywaniu dziecka są przydatne w ich pracy. Tylko co czwarta nie zgadza się z tym stwierdzeniem. To wyniki płynące z nowych badań serwisu Pracuj.pl.

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 24 maj 2019 11:00
Rodzic aktywny zawodowo. Daj mu czego oczekuje, a zyskasz pracownika na lata
Narodziny dziecka to dla świeżo upieczonych rodziców prawdziwa rewolucja w życiu prywatnym, jak i w pracy. (fot. pixabay)
REKLAMA
  • Wiele badań realizowanych tak w Polsce, jaki za granicą poświęca uwagę pozycji i trudnościom rodziców na rynku pracy.
  • Powinny cieszyć zauważalne zmiany w trendzie polityki kadrowej wobec rodziców. Firmy zmieniają swoje podejście do rodzicielstwa i przestają je łączyć jedynie z matkami.
  • I chociaż wiele wskazuje na poprawiające się relacje przedsiębiorstwa - pracujący rodzice, nadal mamy sporo do zrobienia. 

Trudno się dziwić postawom zarysowanym przez Polki w nowym badaniu Pracuj.pl. Rodzice to bardzo istotna grupa pracowników, która często wykazuje się w zespołach odpowiedzialnością i dobrą organizacją. Jednocześnie jednak wciąż muszą oni mierzyć się z wieloma wyzwaniami wynikającymi z łączenia ról mamy, taty i pracownika.

Jak podkreślają eksperci HR i psychologowie, współczesne środowisko pracy stanowi często pole zmagań między możliwościami pracowników a wysokimi wymaganiami, które stawia przed nimi otoczenie. Oczywiście te wymagania nie mijają ojców i matek.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według międzynarodowych badań zleconych przez markę WaterWipes, 6 na 10 z ojców i matek czuje, że „nie daje rady” w roli rodzica wyznaczanej przez media, reklamę i najbliższe środowisko.

Benefity i work-life balance

Według badań naukowców z uniwersytetów w Manchesterze i Essex, pracujące kobiety posiadające dzieci są nawet o 40 proc. bardziej zestresowane od swoich bezdzietnych koleżanek z pracy. Poziom ich stresu obniża zmniejszony wymiar pracy, niemal bez wpływu pozostają natomiast elastyczny model pracy czy praca zdalna.

Czytaj też: Praca zdalna ma coraz więcej zwolenników, ale też ograniczenia

Polskie prawo oraz świadomi pracodawcy starają się ułatwiać kobietom łączenie dwóch życiowych ról. Wśród najczęściej wymienianych benefitów, jakie posiadający dzieci pracownicy otrzymują w zatrudniających ich firmach, znalazły się: elastyczny czas pracy (36 proc.), dodatkowy urlop (31 proc.), możliwość pracy zdalnej (30 proc.) czy paczki okazjonalne (30 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rodzic aktywny zawodowo. Daj mu czego oczekuje, a zyskasz pracownika na lata

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA