PARTNERZY PORTALU

Roczny płatny urlop? To nie wymysł, a inwestycja na przyszłość

  • Karolina Markowska
    KM
  • 21 sty 2020 19:00

Urlop sabbatical - to w najprostszym rozumieniu płatny urlop, trwający od kilku tygodni do roku. Coraz częściej spotykany w zagranicznych korporacjach, nieśmiało pojawia się na polskim rynku. Czym jest, jak pomaga i jak go zdobyć?

Roczny płatny urlop? To nie wymysł, a inwestycja na przyszłość
REKLAMA
  • Urlop sabatyczny przez wiele organizacji traktowany jest jako urlop motywacyjny.
  • Z danych firmy konsultingowej Conperio pochodzących z 110 firm na terenie całej Polski wynika, że absencja "zawodowa" stanowi średnio 10 proc. absencji chorobowej.
  • Dr hab. n. med. Marek Krzystanek z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego twierdzi, że wypalenie zawodowe jest efektem coraz większego tempa jakie sobie narzucamy a żeby z wypaleniem powalczyć warto zwolnić na dłużej.

- Syndrom wypalenia zawodowego to bez wątpienia kolejna choroba cywilizacyjna, która dotyka współczesne społeczeństwa. Jej diagnozowanie będzie jednak trudne, a lekarze orzecznicy muszą liczyć się z tym, że choroba ta będzie stanowiła ogromne pole do nadużyć dla osób niezainteresowanych podejmowaniem czynności zawodowych, które pozostają maksymalnie długo na zwolnieniach chorobowych generujących tzw. absencję „zawodową" (inaczej „patologiczną") - wyjaśnia Mikołaj Zając, prezes firmy Comperio, firmy konsultingowej zajmującej się problematyką absencji chorobowych.

Z danych Conperio pochodzących z 110 firm na terenie całej Polski wynika, że absencja "zawodowa" stanowi średnio 10 proc. absencji chorobowej. Zazwyczaj jest to kilka długich, następujących po sobie zwolnień. Nie bez przyczyny Światowa Organizacja Zdrowia uznała wypalenie zawodowe za syndrom zawodowy związany z bezrobociem i zatrudnieniem, co w konsekwencji sprawia, że od początku 2022 roku będzie można otrzymać na nie zwolnienie chorobowe. Jeszcze nie wiadomo czy w Polsce także. 

Przeczytaj też: L4 na wypalenie zawodowe? "Będzie to ogromne pole do nadużyć"

Jednym ze sposób radzenia sobie ze zjawiskiem wypalenia zawodowego, są dodatkowe urlopy. Pracodawcy coraz częściej odpowiadając na potrzeby pracowników, ale także broniąc się przed zagrożeniem długotrwałej absencji zawodowej, oferują dodatkowe dni wolne, przedłużone weekendy czy nawet wykorzystują opcję urlopu rekreacyjnego znanego szerzej jako sabatyczny.  

Urlop motywacyjny i regenerujący

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Roczny płatny urlop? To nie wymysł, a inwestycja na przyszłość

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA