Robotyzacja zmienia produkcję i rynek pracy, ale także kreuje zapotrzebowanie na nowe zawody powiązane z programowaniem, obsługą i kontrolą robotów oraz ich integracją z systemem produkcyjnym - podkreślali eksperci podczas Forum Cobotyki we Wrocławiu.

Uczestnicy III. edycji forum mogą zapoznać się z rozwiązaniami z obszaru automatyzacji przedsiębiorstw z wykorzystaniem robotów współpracujących (tzw. cobotów) oraz mobilnych.
Jak podkreślają organizatorzy konferencji, coboty odgrywają istotną rolę w transformacji cyfrowej, przyczyniając się do poprawy wydajności polskich przedsiębiorstw i obniżenia kosztów produkcji przy jednoczesnym zwiększeniu jej elastyczności. Coboty mają odciążać człowieka i zastępować go w pracach ciężkich i monotonnych, ale także zagrażających jemu zdrowiu lub życiu.
Czytaj też: Roboty i automatyzacja Polakom niestraszne
"Współczesny przemysł dąży do automatyzacji prac powtarzalnych, rutynowych, co powoduje zmniejszenie liczby tradycyjnych miejsc pracy w produkcji, ale jednocześnie uwalnia potencjał ludzki. Chcemy pokazać przedsiębiorcom, jak podejść do tematu inwestycji w robotyzację, by uświadomić im dynamikę transformacji przemysłu" - zaznaczył wiceprezes ds. sprzedaży ProCobot Marcin Gwóźdź.
Według analizy firmy ABI Research rynek cobotów czeka w ciągu najbliższej dekady intensywny rozwój. Szacuje się, że w 2030 roku będą one obejmowały 29 proc. całego rynku robotów przemysłowych.
Wśród prezentowanych podczas Forum aplikacji zrobotyzowanych znajdują się m.in.: automatyczne nakładanie kleju przez robota współpracującego na elementy zdefiniowane przez użytkownika, precyzyjny montaż pinów w głowicy silnika przez robota z czujnikiem siły, detekcja elementów 3D na podstawie obrazu kamery, czy automatyzacja transportu w logistyce dzięki wykorzystaniu robotów mobilnych.
Organizatorem Forum jest firma ProCobot.


KOMENTARZE (0)