PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Robotyzacja zmienia rynek pracy i kreuje nowe zawody

  • Autor: PAP/AT
  • 17 paź 2019 15:03

Robotyzacja zmienia produkcję i rynek pracy, ale także kreuje zapotrzebowanie na nowe zawody powiązane z programowaniem, obsługą i kontrolą robotów oraz ich integracją z systemem produkcyjnym - podkreślali eksperci podczas Forum Cobotyki we Wrocławiu.

Robotyzacja zmienia rynek pracy i kreuje nowe zawody
Coboty mają odciążać człowieka i zastępować go w pracach ciężkich i monotonnych, ale także zagrażających jemu zdrowiu lub życiu (fot. shutterstock)
REKLAMA

Uczestnicy III. edycji forum mogą zapoznać się z rozwiązaniami z obszaru automatyzacji przedsiębiorstw z wykorzystaniem robotów współpracujących (tzw. cobotów) oraz mobilnych.

Jak podkreślają organizatorzy konferencji, coboty odgrywają istotną rolę w transformacji cyfrowej, przyczyniając się do poprawy wydajności polskich przedsiębiorstw i obniżenia kosztów produkcji przy jednoczesnym zwiększeniu jej elastyczności. Coboty mają odciążać człowieka i zastępować go w pracach ciężkich i monotonnych, ale także zagrażających jemu zdrowiu lub życiu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Roboty i automatyzacja Polakom niestraszne

"Współczesny przemysł dąży do automatyzacji prac powtarzalnych, rutynowych, co powoduje zmniejszenie liczby tradycyjnych miejsc pracy w produkcji, ale jednocześnie uwalnia potencjał ludzki. Chcemy pokazać przedsiębiorcom, jak podejść do tematu inwestycji w robotyzację, by uświadomić im dynamikę transformacji przemysłu" - zaznaczył wiceprezes ds. sprzedaży ProCobot Marcin Gwóźdź.

Według analizy firmy ABI Research rynek cobotów czeka w ciągu najbliższej dekady intensywny rozwój. Szacuje się, że w 2030 roku będą one obejmowały 29 proc. całego rynku robotów przemysłowych.

Wśród prezentowanych podczas Forum aplikacji zrobotyzowanych znajdują się m.in.: automatyczne nakładanie kleju przez robota współpracującego na elementy zdefiniowane przez użytkownika, precyzyjny montaż pinów w głowicy silnika przez robota z czujnikiem siły, detekcja elementów 3D na podstawie obrazu kamery, czy automatyzacja transportu w logistyce dzięki wykorzystaniu robotów mobilnych.

Organizatorem Forum jest firma ProCobot.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Robotyzacja zmienia rynek pracy i kreuje nowe zawody

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA