PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Robotyzacja to szansa na nowe miejsca pracy. Poznaj liczby

  • Autor: aw/pap
  • 13 lis 2019 17:48

Wzrost automatyzacji pozytywnie wpłynie na liczbę dostępnych miejsc pracy, a dzięki nowym technologiom całkowita liczba zatrudnionych będzie rosła o około 0,5 proc. rocznie - przewiduje raport firmy Randstad.

Robotyzacja to szansa na nowe miejsca pracy. Poznaj liczby
Adobe Stock
REKLAMA
  • Według autorów raportu Flexibility@Work nie potwierdza się teza, że robotyzacja prowadzi do masowego bezrobocia.
  • Zmiany technologiczne powodują jednak polaryzację rynku pracy.

 

W ostatnich dekadach powstało wiele nowych profesji; badania pokazują także, że prawie połowa popularnych obecnie zawodów ulegnie zmianie, a tradycyjne struktury zatrudnienia zostaną uzupełnione elastycznymi modelami, bardziej różnorodnymi zarówno pod względem czasu pracy, jak i rodzaju umów. Jednocześnie dane pokazują, że nie oznacza rezygnowania przez pracowników z tradycyjnych umów o pracę - w krajach Unii Europejskiej udział tej formy zatrudnienia utrzymuje się na stabilnym poziomie 40 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z badania wynika też, że automatyzacja nie prowadzi do zwiększania się bezrobocia. Bezpośrednie zastąpienie siły roboczej przez roboty w niektórych branżach doprowadziło do obniżenia cen i w konsekwencji zwiększenia popytu na produkowane w ten sposób towary. Zapewnienie odpowiedniej podaży wymaga z kolei zwiększenia zasobów w całym łańcuchu dostaw. Szacuje się, że automatyzacja zwiększa zatrudnienie w krajach rozwiniętych o około 0,5 proc. rocznie - stwierdza raport.

Czytaj też: Rewolucja AI nie taka straszna, jak ją malują

Zmiany technologiczne powodują też polaryzację rynku pracy. Spada zapotrzebowanie na średnio wykwalifikowanych pracowników, przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na tych o kwalifikacjach niskich oraz wysokich.

"Dzieje się tak dlatego, że wiele zadań wykonywanych przez średnio wykwalifikowanych pracowników może być zautomatyzowanych (...) Jednocześnie zadania wymagające umiejętności ludzkich, takie jak sprzątanie lub fryzjerstwo są trudne do zastąpienia przez roboty. Wysoko wykwalifikowana kadra może natomiast korzystać z postępu w celu usprawnienia wykonywanych przez siebie zadań" - mówi Marcin Sieńczyk, Chief Technology Innovation Officer w Randstad Polska.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Robotyzacja to szansa na nowe miejsca pracy. Poznaj liczby

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA