PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Roboty miały zabrać tysiące miejsc pracy, ale na razie im się nie spieszy

Automatyzacja miała zabrać tysiące miejsc pracy, ale okazuje się, że nie przyspieszyła tak, jak zakładano na początku pandemii. Tylko 16 proc. pracowników zauważyło, że w ich firmie doszło do skoku technologicznego. Mimo powolnego tempa pracodawcy mają świadomość, iż automatyzacja namiesza na rynku pracy, dlatego 65 proc. firm planuje przekwalifikować pracowników, którym robot zabierze pracę.

  • jk
  • 5 maj 2022 13:45
Roboty miały zabrać tysiące miejsc pracy, ale na razie im się nie spieszy
Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że podczas gdy rok temu 38 proc. przedsiębiorców uważało, że w ich branży przyspieszyła automatyzacja, już w tym roku taką opinię wyraża 32 proc. firm (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Z “Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że połowa przedsiębiorców twierdzi, że automatyzacja w ich branży w ciągu ostatnich 2 lat nie przyspieszyła. Wpłynęły na to m.in. zamrożone inwestycje i przerwane łańcuchy dostaw.
  • Co drugi pracodawca zakłada redukcję etatów wynikającą z automatyzacji. Firmy wiedzą, jak pomóc pracownikom - szkolenia z zakresu obsługi nowych systemów i maszyn planuje 44 proc. spółek, a 21 proc. przekwalifikuje osoby, którym robot zabierze pracę.
  • Również pracownicy chcą zdobywać nową wiedzę - 17 proc. z ankietowanych zna kogoś komu robot zabrał pracę. Takie zjawisko zaobserwowali szczególnie młodzi pracownicy poniżej 25 roku życia (29 proc. wskazań).

Wybuch pandemii miał stać się katalizatorem zmian na rynku pracy i to nie tylko w związku z pracą zdalną, ale też automatyzacją. Miała być ona lekarstwem na brak dostępności pracowników.

Okazuje się jednak, że to zjawisko nie jest tak nasilone, jak mogłoby się wydawać. Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że podczas gdy rok temu 38 proc. przedsiębiorców uważało, że w ich branży przyspieszyła automatyzacja, w tym roku taką opinię wyraża już 32 proc. firm.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Polskie sklepy zaczęły już rezygnować z kasjerów. Nie wszyscy są z tego zadowoleni

Najlepiej jest pod tym względem w logistyce (67 proc.) oraz IT (59 proc.) oraz w średnich przedsiębiorstwach (38 proc. vs. 29 proc. małych i 28 proc. dużych). Brak zmian w zakresie technologii w swojej branży deklaruje co drugi przedsiębiorca. Chodzi głównie o sektor HoReCa (80 proc. wskazań), budownictwo (73 proc.) oraz handel (53 proc.).

Istotny jest też region, w którym działa firma. Przyspieszającej automatyzacji w pandemii nie zauważyło 9 na 10 właścicieli z województwa podlaskiego oraz 8 na 10 z województwa zachodniopomorskiego.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Roboty miały zabrać tysiące miejsc pracy, ale na razie im się nie spieszy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA