×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Robert Kwiatkowski, PFRON: Chcemy otworzyć administrację na osoby niepełnosprawne

 • Autor: PAP/MN
 • 4 mar 2017 9:28

• Zatrudnienie osób niepełnosprawnych jest w Polsce na skandalicznie niskim poziomie – mówi prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

• Zaznacza, że razem z resortem pracy i Pełnomocnikiem Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych będzie chciał doprowadzić do większego otwarcia się administracji (rządowej i samorządowej) na osoby niepełnosprawne.

Robert Kwiatkowski, PFRON: Chcemy otworzyć administrację na osoby niepełnosprawne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

- W PFRON było zbyt dużo stanowisk kierowniczych, dlatego ich liczbę zmniejszyliśmy ze 170 do 70. Chcemy jednocześnie wykorzystać potencjał pracowników, dlatego przyznaliśmy im nowe zadania, zostały określone nowe plany rozwoju, nowe możliwości awansu. Ponadto by uprościć procedury, dokonaliśmy przeglądu 175 zarządzeń, z czego uchylono 60, część zaktualizowano lub zmieniono, to skutkuje racjonalizacją wydatków i zmniejszeniem liczby dokumentów – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową prezes PFRON Robert Kwiatkowski.

Dodał, że wśród pracodawców panuje przekonanie, że osoby niepełnosprawne są pracownikami niewydajnymi, więc ich zatrudnienie nie przyniesie firmie zysków. Przekonywał, że w rzeczywistości niepełnosprawni potrafią być bardzo wydajnymi pracownikami. Mówił tez o zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami w PFRON:

- W naszych ogłoszeniach rekrutacyjnych jest wskazanie, że poszukujemy osób z niepełnosprawnościami. W około 90 proc. przypadków nie ma potrzeby, by dostosowywać miejsca pracy, czasami wystarczy jedynie dostarczyć stosowne oprogramowanie komputerowe. Jednak na niektóre stanowiska, które byłyby idealne dla osób z niepełnosprawnościami, nie ma chętnych – zaznaczał Kwiatkowski.

Z danych opublikowanych niedawno przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że tylko co czwarty niepełnosprawny jest zatrudniony. (fot. pixabay)
Z danych opublikowanych niedawno przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że tylko co czwarty niepełnosprawny jest zatrudniony. (fot. pixabay)

Kwiatkowski zwrócił uwagę, że zaniedbania są wieloletnie w kwestii zatrudniania niepełnosprawnych są ogromne. W niektórych instytucjach zatrudnienie osób niepełnosprawnych jest na skandalicznie niskim poziomie poniżej 1 proc. Ale są instytucje państwowe, w których co dziesiąty pracownik jest niepełnosprawny.

- Chciałbym, aby w administracji rządowej i samorządowej było jak najwięcej instytucji zatrudniających ponad 6 proc. osób niepełnosprawnych. Plan jest taki, by wspólnie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnikiem Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych wykorzystać szansę i doprowadzić do większego otwarcia administracji na potrzeby osób niepełnosprawnych. Nie chodzi tylko o zatrudnienie, ale również o likwidację barier - zaznaczył.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Robert Kwiatkowski, PFRON: Chcemy otworzyć administrację na osoby niepełnosprawne

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Nikolaj 2017-03-12 15:51:18

  owszem w kodeksie pracy jest taki zakaz, ja na przykład chciałem pracować 14 godzin i nie da się w żaden sposób

 • zbyszko 2017-03-12 15:49:32

  Jestem osobą niepełnosprawną i od 3 lat pracodawca nie wypłaca mi wynagrodzenia. Uważajcie na Milmex!

 • Janusz 2017-03-07 14:36:54

  To pracuj 8 godzin... nie ma zakazu dłuższej pracy...

 • Obiektywista 2017-03-06 12:53:15

  Jestem osobą z niepełnosprawnością i nikt mnie nie chce zatrudnic bo mam orzeczenie i ich kuje w oko to ze mam pracować 7 godz. a nie 8 godz

 • Malgorzata W. 2017-03-05 17:54:05

  Jestę osobą Niepełnosprawną i pracuje i dziwie się dlaczego Pracodawcy zatrudniają Pracowników Nieposprawnych nie ma żadnego Socjalu tylko Praca i Praca a Rechabilitacja to nie dla Nas .

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA