×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rewolucja w kodeksie pracy, zmiany w administracji, czyli rok 2022 w kalejdoskopie

  • Autor: PAP/AH
  • 23 gru 2022 9:39

Pomoc uchodźcom z Ukrainy, zmiany w systemie pieczy zastępczej i prace nad uregulowaniem w przepisach pracy zdalnej – to najważniejsze wydarzenia społeczne w 2022 r.

Rewolucja w kodeksie pracy, zmiany w administracji, czyli rok 2022 w kalejdoskopie
2022 rok przyniósł wiele zmian dla rynku pracy
REKLAMA
  • Mijający rok przyniósł wiele wydarzeń, które zmieniają rynek pracy.
  • Parlamentarzyści wzięli na tapetę projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który m.in. zakłada dłuższy urlop rodzicielski, elastyczną organizację pracy dla rodziców małych dzieci, nowy urlop opiekuńczy. Pojawiły się także zapisy dotyczące pracy zdalnej. 
  • Wiele zmian przygotował ZUS, wprowadzają elektronizację usług, 
  • Jednak 2022 r. przejdzie do historii jako rok z wojną i ponad przeciętną reakcją na wywołany nią kryzys polskiego społeczeństwa. 
Styczeń 2022 r. przyniósł zmiany w 500+. Obsługę programu zaczął przejmować Zakład Ubezpieczeń Społecznych fot. Shutterstock
Styczeń 2022 r. przyniósł zmiany w 500+. Obsługę programu zaczął przejmować Zakład Ubezpieczeń Społecznych fot. Shutterstock

STYCZEŃ

1.01 - Obsługę 500 plus zaczął przejmować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Gminy kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r.

1.01 - Ruszył elektroniczny nabór wniosków do ZUS o wypłatę rodzinnego kapitału opiekuńczego - nowego programu, który zakłada 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia.

1.01 - Świadczenie pielęgnacyjne wzrosło z 1971 zł do 2119 zł. Przysługuje ono rodzicom lub opiekunom, którzy rezygnują z pracy w celu sprawowania opieki nad osobą z niepełnosprawnością.

1.01 - Osoby pobierające niskie emerytury EWK mogą otrzymać świadczenie podwyższające ich emerytury do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego.

1.01 - Zmieniają się zasady dorabiania do renty socjalnej. Osoby otrzymujące to świadczenie mogą dorabiać na takich samych zasadach jak pobierający rentę z tytułu niezdolności do pracy.

5.01 - Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy społecznej. Zgodnie z nią dorosłe dziecko nie będzie musiało ponosić opłat za pobyt rodzica w domu pomocy społecznej, jeśli wykaże, że rodzic ten rażąco naruszał obowiązek alimentacyjny lub inne obowiązki rodzinne.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rewolucja w kodeksie pracy, zmiany w administracji, czyli rok 2022 w kalejdoskopie
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA