Jak wynika z najnowszego badania IWG przeprowadzonego wśród 18 tys. liderów biznesowych z 96.krajów, 73 proc. respondentów przyznała, że elastyczna praca pomogła im ograniczyć ryzyko, a 89 proc. potwierdziło, że pozwala rozwijać przedsiębiorstwa, zoptymalizować koszty oraz pozyskać i zatrzymać najlepsze talenty.

- Specjaliści ds. zarządzania ryzykiem zyskali nową broń. Jest nią outsourcing przestrzeni biurowych.
- Zmniejszenie kosztów utrzymania firmy, ograniczenie długoterminowych umów najmu, zatrzymanie zasobów ludzkich oraz najlepszych talentów poprzez podniesienie komfortu pracownika to tylko niektóre elementy nowej strategii w zarządzaniu ryzykiem.
Szacuje się, że do 2030 r. 30 proc. nieruchomości należących do firm będzie elastyczna. Jedną z głównych przyczyn zmiany modelu najmu firmowych nieruchomości są koszty. Firmy mogą zaoszczędzić czasem nawet i 50 proc. lub więcej. Ograniczenie długoterminowych umów najmu, kosztów inwestycyjnych i kosztów ogólnych poprawia sytuację finansową, która ma związek z ryzykiem finansowym.
Jak prognozują specjaliści IWG – grupy globalnych dostawców elastycznej przestrzeni biurowej w tym Regus i Spaces – obowiązujące wkrótce standardy MSSF 16, według których aktywa stanowiące przedmiot leasingu będą uwzględniane w zestawieniu bilansowym przedsiębiorstwa – zainicjują dostrzeganie tych zalet i wykorzystanie szerszych możliwości elastycznych przestrzeni do pracy przez coraz więcej firm.
Czytaj też: Outsourcing działu personalnego. Zagrożenie czy szansa dla HR-owców?
– Ryzyko strategiczne to kolejny obszar wspierany przez elastyczne nieruchomości. W celu łatwego dotarcia do nowych klientów, dostawców czy pracowników, firma musi docierać do nowych rynków. Wcześniej podpisana długoterminowa umowa najmu na biuro, które nagle staje się nierentowne, może być kulą u nogi w momencie, gdy np. w tym samym czasie, na innych rynkach, pojawia się nowa okazja biznesowa – mówi Joe Sullivan, dyrektor ds. zarządzania kryzysowego IWG.
Strategie związane z elastycznymi przestrzeniami do pracy ograniczają takie ryzyko. Dostawcy globalni mogą zapewnić to, czego klient potrzebuje w danym momencie. Potwierdzają to badania IWG – 82 proc. pytanych wierzy, że elastyczna praca pozwala przedsiębiorstwom wkraczać na nowe rynki.
Kolejnym zagadnieniem jest zatrzymanie zasobów ludzkich i talentów. W świecie z siecią globalnych połączeń, w którym panuje niezwykle zacięta rywalizacja, o sukcesie zawodowym może decydować posiadany talent.

KOMENTARZE (0)