PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Toolex 2022

Toolex 2022

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
 • Nowy Przemysł
 • Tech & Job
 • Oil Expo
TERAZ TRANSMITUJEMY

Edukacja. Kompetencje przyszłości

Rewolucja AI nie taka straszna, jak ją malują

 • Aleksandra Helbin
  AH
 • 10 lis 2019 6:00

75 milionów miejsc pracy zagrożonych! Takie wizje straszą rozwojem sztucznej inteligencji (z ang. Artificial Intelligence, AI). Tymczasem AI nie tylko nie zastąpi ludzi, ale da im nowe możliwości i nowe stanowiska pracy. Szacuje się, że rewolucja technologiczna, którą już obserwujemy, może przynieść 133 milionów nowych miejsc pracy.

Rewolucja AI nie taka straszna, jak ją malują
Adobe Stock
REKLAMA
 • W ostatnim czasie powstało wiele raportów i analiz, które starają się przewidzieć, jak dynamicznie będzie ewoluował rynek pracy w odpowiedzi na rozwój sztucznej inteligencji (z ang. Artificial Intelligence, AI).
 • Światowe Forum Ekonomiczne, Gartner, McKinsey - wszyscy próbują oszacować skalę i oswoić nas z nieuchronną zmianą.
 • Kolejne liczby powodują dużo szumu i mieszane nastroje wokół AI. Ale czy faktycznie jest się czym przejmować i jak te procesy postrzegają specjaliści rozwijający sztuczną inteligencję?

Światowe Forum Ekonomiczne (ang. World Economic Forum, WEF) przeanalizowało, jak duzi, międzynarodowi pracodawcy patrzą na strukturę zatrudnienia w perspektywie roku 2022. W ubiegłorocznym raporcie Future of Work wskazano stanowiska pracy, które zagrożone są zniknięciem, role stabilne, którym AI nie zagraża, a także, że przewiduje się utworzenie 133 milionów nowych miejsc pracy.

Porównanie roku 2018 do 2022 jasno pokazuje, że 10-procentowy ubytek niektórych rodzajów miejsc pracy zostanie w pełni zrównoważony poprzez tworzenie nowych stanowisk i pojawienie się nowych zawodów (wzrost o 11 proc.).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z kolei 48 proc. dzisiejszych miejsc pracy określanych jako te uniwersalne, stanowiące większość zatrudnienia w różnych branżach, utrzyma się na tym samym poziomie do 2022 r.

Technologia nie taka człowiekowi straszna

Eksperci firmy doradczej Capgemini uspokajają jednak, że AI nie zastąpi ludzi. Da im za to nowe możliwości i nowe stanowiska pracy. Szybki rozwój technologii nie idzie jednak w parze z jej szybkim wdrożeniem i akceptacją społeczną.

- Przez najbliższe kilka lat spotkamy się ze zwiększeniem zautomatyzowanych procesów dzięki AI w środowiskach, które są ustrukturyzowane i powtarzalne, co zacznie eliminować udział człowieka w wykonywaniu takich ról jak księgowy, urzędnik pocztowy czy pracownik linii produkcyjnej. Należy jednak pamiętać, że to nie nastąpi z dnia na dzień. Ponadto zwyczajny Kowalski ma przygotować się na większe zapotrzebowanie na umiejętności techniczne, etyczne czy też społeczne, ale nie zapominając o kreatywności w czasie mocnej globalizacji – wyjaśnia Mykola Pavlenko, Senior Data Scientist w Capgemini Polska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rewolucja AI nie taka straszna, jak ją malują

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA